Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ и Великобритания отказаха да подпишат декларацията за изкуствения интелект в Париж

11 февруари 2025, 17:10 часа • 746 прочитания

САЩ и Великобритания отказаха да подпишат декларацията за изкуствения интелект (ИИ) в Париж, озаглавена "Становище за приобщаващия и устойчив изкуствен интелект", предаде Ройтерс. В нея се посочва сред приоритетите, че "осигуряването на ИИ е отворен, приобщаващ, прозрачен, етичен, безопасен, сигурен и надежден, като се вземат предвид международните рамки за всички" и че трябва "да се направи ИИ устойчив за хората и планетата".

Кои подкрепиха?

Декларацията беше подкрепена от 61 подписали страни, включително страната домакин Франция, както и от Китай и Индия.

Още: Фон дер Лайен: Европа ще се превърне в континент на изкуствения интелект

Говорител на британското правителство цитира "националния интерес", като причина Великобритания да не подпише окончателното съвместно изявление на международната среща на върха за ИИ в Париж.

"Бихте очаквали от нас само да се присъединим към инициативи, които преценим, че са в наш национален интерес", каза говорителят на премиера Киър Стармър пред репортери, след като Великобритания и Съединените щати не подкрепиха заключителната декларация. Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че не трябва да има прекомерна регулация на ИИ, като не се съгласи, че е необходимо сътрудничество по въпроса с Китай. Ванс каза в Париж, че трябва да има регулаторни режими, които стимулират развитие на ИИ, а не го спъват, като счете, че подходът на ЕС е вторият и САЩ не го подкрепят.

От Лондон отрекоха, че позицията им е факт заради американската позиция – неофициално обяснението е, че декларацията не е достатъчно ултимативна що се отнася до сигурността при развитие на ИИ. Отделно има страхове в Лондон и, че съществува лен риск OpenAI, Xai и Anthropic да прекъснат достъпа на Института за безопасност на изкуствения интелект в Обединеното кралство до най-новите разработки заради протекционистичната политика на Тръмп.

От Елисейския дворец отбелязаха, че е възможно повече държави да подпишат декларацията в часовете след събитието. Франс прес съобщи, че "ключови играчи в ИИ индустрията" също са отказали да подпишат комюникето, като агенцията не ги назова конкретно.

Още: Макрон обяви инвестиции за 109 милиарда евро в изкуствен интелект

На конференцията Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви началото на инициатива за набиране на 200 милиарда евро инвестиции в областта на ИИ, в това число нов европейски фонд от 20 милиарда евро за гигафабрики.

Българското участие

Премиерът Росен Желязков акцентира върху постигнатото от българска страна по линия на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT, който е първият по рода си в Източна Европа. Министър-председателят беше придружаван в Париж от научния директор на института от световна класа проф. Мартин Вечев.

"България може да стане един от лидерите в Европа в сферата на изкуствения интелект", посочи проф. Вечев. Той отбеляза, че INSAT и други български организации са подали проект във връзка с инициативата на Европейската комисия за "AI фабрики". Фабриките за изкуствен интелект значително ще увеличат изчислителната мощност, която е на разположение за развитие на изкуствения интелект в Европа. Те ще бъдат взаимосвързани и достъпни за европейските стартиращи предприятия, промишлеността и изследователите в областта. Проф. Вечев обясни, че благодарение на INSAIT България има огромно предимство пред редица други държави, тъй като институтът и неговите изследвания са на световно ниво.

В прессъобщението от МС относно устойчивото развитие на ИИ има само едно изречение и то гласи: "Премиерът Желязков специално обърна внимание и на темата за регулациите, които са важни, за да бъде изкуственият интелект безопасен и базиран на принципи".

Рискът от ИИ и човешката алчност

За опасността от неконтролируем ИИ вече има много материали – както сериозни и аналитични, така и художествени. Най-големите страхове са, че един самообучаващ се ИИ би могъл да се развие дотолкова, че да стане по-умен буквално от цялото човечество и да го подчини, защото заради "интелекта си" ще може да изчислява толкова много варианти за развитие на бъдещето, че ще спира всички, които са му неизгодни. Номер едно като букет от варианти за такъв ИИ би било човечеството пак да поеме контрол.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес