С такса "Водомер" се търси по-добро водоснабдняване. Това стана ясно от думите на заместник-председателя на Българската асоциация по водите проф. Петър Калинков в сутрешния блок на БНТ.
Още: Прогноза: Изпращаме 2024 г. като най-горещата година в цял свят
Още: Незабавните плащания в евро стартират в България първо за клиентите на Fibank и MyFin
Идеята за такса "Водомер"
Професорът обърна внимание, че в последната версия на Закона за ВиК се е появило едно предложение, в което цената на водата да бъде съставена от два компонента.
„Първата - постоянна цена на водата, която ще се заплаща, независимо дали си потребил и колко си потребил, втората компонента е променлива и тя ще зависи от това каква е по принцип цената и колко всеки консуматор е потребил", добави проф. Калинков. ОЩЕ: Без значение дали ползваме или не вода: ВиК дружествата искат да плащаме такса
Аргументите за таксата
Професорът обясни, че цената на водата се формира и се предлага от ВиК оператора - който изготвя петгодишен бизнес план, в който са заложени всички приходи, които той очаква да получи.
Още: Разпореждане: ВиК дружествата да проверяват за незаконни присъединявания към водопреносната мрежа
Още: Заради несигурна бизнес среда: Технологични компании може да напуснат България
"Те са единствено от цената на водата и всички разходи, прогнозирани в рамките на този петгодишен план. Това са инвестиции, екплоатационни разходи, разходи за управление, разходи за амортизация. Всичко това трябва да се попие от приходите", добави проф. Калинко.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ето как трябва да се заплаща извънредният труд по празниците: Разяснения от Инспекцията по труда
Още: Кирил Домусчиев си поставил цел - връщане на българските специалисти от чужбина
Той обърна внимание, че с тази такса "Водомер", се търсят пари, тъй като има недостиг. С други думи, за да няма течове, са нужни пари, с които това да се направи.
"Във ВиК холдинга има вкарани пари, с тези пари се дават заеми на ВиК операторите. Те ги взимат, но трябва да ги връщат", добави още той.
Според него таксата има и социална справедливост, тъй като този, който има пет апартамента, ще се плаща 60 пъти такса водомер. "Идеята е, ако ще търсим пари, все пак да е за сметка на тези, които имат по-големи възможности", добави професорът. ОЩЕ: Общините не са съгласни с окрупняването на ВиК сектора
Още: Защо няма неустойка за държавата за разширението на Чирен: Обяснение на енергийния министър
Още: Договорът за разширяването на газохранилището в Чирен е прекратен
Хитрува ли държавата според потребителите
Богомил Николов от Асоциацията на българските потребители коментира такса "Водомер", като посочи, че е малко недостойно да се хитрува през закон.
"В един момент понеже трябва да се захранат дружествата със средства, регулаторът няма как да каже, че ще одобри по-висока цена, защото няма как да стане, дайте да пробваме трик", смята той.
Според него основната цел трябва да бъде в България да няма селища, които стоят с месеци без водата. На този въпрос новият закон не дава отговор. ОЩЕ: Ще могат ли от 2027 г. дистанционни топломери и водомери да премахнат посещението по домовете?