Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С етикет АМ "Хемус": Без пълна документация да може да работи - законова идея

26 октомври 2023, 17:00 часа • 9742 прочитания

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) предложи промени в в Закона за устройство на територията (ЗУТ) ще въведат механизъм, чрез който публични държавни или общински инфраструктурни обекти без пълния обем строителна документация, които отговарят на техническите правила, норми и изисквания за съответния вид строеж, да бъдат завършени и въведени в експлоатация. Към тях спадат елементи на техническата инфраструктура, като транспортната инфраструктура и съоръженията към нея – мостове, тунели, надлези, подлези, прелези, ВиК инфраструктура, електрически подстанции, хидромелиоративни строежи и др.

Мотивите

Мотивите на МРРБ са, че в В съществуващия ЗУТ липсват и разпоредби, които да определят статута на започнали, изградени, реконструирани и ремонтирани обекти без изискващите се по ЗУТ строителни книжа - одобрени инвестиционни проекти и издадено разрешение за строеж, за хидротехнически съоръжения и прилежащите им съоръжения, публична собственост на държавата и общината, които съгласно чл.137, ал.1, т.1, б. “д“ от ЗУТ представляват строежи от първа категория. 

Подобна е ситуацията с АМ "Хемус", макар от МРРБ да не посочват изрично обекти.

Още: Министър: Магистрала "Хемус" е зачената в грях

Според регионалното министерство липсата на правна уредба, която да урежда тези строежи води до невъзможност те да бъдат завършени и въведени в експлоатация. Същевременно тяхното премахване е нецелесъобразно и икономически необосновано в случаите, в които са били допустими по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно действащия закон. Освен, че са публична собственост на държавата или на общините, тези строежи имат предназначение за трайно задоволяване на обществени нужди, като голяма част от тях представляват национални обекти и/или обекти с национално значение, както и обекти с първостепенно общинско значение.

За да се гарантира обществения интерес, МРРБ залага в законопроекта регламенти към възложителите и необходимата документация, както и кратки срокове за изпълнението на тези действия, се казва още в мотивите на министерството.

Идеята бе лансирана още преди две години

Подобна идея не се лансира за първи път. Още преди две години тогавашният служебен министър Иван Шишков каза, че при строителството на АМ "Хемус" има извънредна ситуация – държавата констатира допуснати и платени незаконни строителства. "Трябват извънредни мерки, най-вероятно със законови мерки – ще запазим построеното само ако е възможно юридически", коментира тогава Шишков. От думите му стана ясно, че ще се търси законов начин вече построеното да остане, ако е годно за употреба.

Незаконно строителство на АМ "Хемус", но и сигнал, че ще има опити да бъде узаконено

Шишков бе категоричен, че узаконяване на АМ "Хемус" съгласно действащия ЗУТ няма.

Още: Регионалният министър каза ще се оскъпи ли "Хемус" и какво става със "Струма"

Идеята за промени в закона сега е на път да се осъществи от новите управляващи. В промените в ЗУТ е предвидено  възложителите да заявят такива строежи в 3-месечен срок след влизането в сила на промените в ЗУТ пред началника на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). Службата и другите участници в строителството извършват проверка на място за състоянието и степента на завършеност на всеки строеж. При изрядна документация началникът на ДНСК ще издава удостоверение за годност за експлоатация за завършените строежи при условия и ред, определени в наредбата по чл. 177, ал. 2 от ЗУТ.

Как ще се довършат строежите?

Незавършените строежи ще могат да се довършат по общия ред на ЗУТ, въз основа на одобрени инвестиционни проекти и издадено разрешение за строеж. Въвеждането им в експлоатация също ще се провежда по общия ред на ЗУТ, предлагат още от МРРБ.

С промените се гарантират и гаранционните срокове за строежите, които ще започват да текат от деня на издаването на удостоверението за годност за експлоатация за завършените строежи, съответно от деня на въвеждането им в експлоатация по общия ред на ЗУТ (за незавършените строежи).

Обектите, които не се декларират в разписаните срокове, ще се премахват по общия ред на Закона за устройство на територия, се предлага още в промяната на закона.

 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес