Бих казал, че през последните 7-8 години има дори понижение на цените на основните храни – в сектора има свръхконкуренция, дори да искате, не можете да предизвикате светкавичен ръст. Това заяви Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
Иванов обаче призна за изключения пред БНТ – например при месото, след африканската чума и чумата по свинете, средната цена се качила от 6 лв. на 9 лв. за килограм.
Единственият продукт, който трайно си промени цената заради коронакризата, е оризът – в световен мащаб, заяви Иванов. Той посочи повишение от 20-30 стотинки.
За хляба Иванов отрече да има рязка промяна нагоре в цената. Според него, в никакъв случай няма спекула, не може и причина за поскъпване да е суровината – зърно има, подчерта експертът. „Нито една цена не е презавишена”, каза той и уточни, че при всички производители вече има достигнат минимум на разходи и повече не могат да оптимизират.
3-5-5% годишно се променят цените на храните, но само при някои. При яйцата от години няма промяна, при пилешкото месо също, заяви Иванов. Според него, сега имало доста по-евтини зеленчуци спрямо същия период на 2020 година. Имаме равнище на доматите, сравнимо с 2017 година, краставиците са 11% по-евтини на годишна база, даде примери той.
Иванов препоръча хората да следят следните равнища на цените на едро и посочи, че при лоша логистика продуктите поскъпват.