Покровск в Донецка област все още не е паднал, макар руската офанзива срещу стратегически важния град в Донбас да продължава от падането на Авдеевка през февруари, 2024 година. Руските сили са само на няколко километра от града, но защитниците още се държат. Въпреки това от някогашните 85 000 жители в миньорския град са останали по-малко от 10% и повечето от тях са работници в минното предприятие "Покровскуголь" - мината край града е единствената на контролираната от Украйна територия, в която се добиват коксови въглища с огромно значение за стоманодобивната промишленост.
В средата на декември компанията "Метинвест", която експлоатира мината, реши да спре работа в един от участъците, разположен в село Песчаное недалеч от града, тъй като фронтовата линия съвсем наближи и боевете се затегнаха. От прессъобщение на компанията тогава стана ясно, че само една от секциите на мината е спряла работа, останалите ключови съоръжения все още работят. Но ситуацията се влоши заради зачестилите обстрели, което е наложило евакуация на работници и семействата им. Специално тази добивна площадка осигуряваше около половината от общото производство на въглища, което се осъществява от "Метинвест", уточни тогава изданието "Hromadske".
Още: Politico: През 2025 ЕС купува рекордни количества руски втечнен газ
https://t.co/vZjGNPfixc
— imi (m) (@moklasen) January 15, 2025
per deepstate these were captured already pic.twitter.com/rznpPmzx9q
Въглищата в Покровск са уникални и могат да бъдат заменени само от внос
Въглищата, които се добиват при Покровск, са уникални и могат да се заменят само от внос. Това поясни ръководителят на Асоциацията на металурзите на Украйна и президент на компанията "Укрметалургпром" Олександър Каленков пред "Суспилно". Ако Русия завладее мината, това ще доведе до спад поне наполовина в производството на стомана в Украйна. Мината в покрайнините на Покровск е единственият местен източник на кокс. Според сайта на компанията това е най-голямото предприятие в Украйна в този отрасъл и едно от най-големите в Източна Европа за добив на коксови въглища. Промишлените му запаси възлизат на 200 милиона тона, периодът на полезен добив е повече от 40 години.
Малко по-рано, в края на октомври 2024 г., Каленков заяви пред "Hromadske", че се надява до края на годината да произведат до 7,5 милиона метрични тона стомана, а през 2025 г. производството да се увеличи до над 10 милиона тона. Но това само при положение, че руснаците не поемат контрол над мината. "Ако загубим Покровск, тогава ще паднем до 2-3 милиона тона", каза той тогава.
Още: Леко затишие в Украйна: Зеленски с разбор за руската и украинската армия (ОБЗОР - ВИДЕО)
"Не знаем откъде ще вземем въглища, ако превземат Покровск. Трудно се внася; сега не е толкова лесно да се достави по море", каза на свой ред и ръководителят на коксохимическата асоциация "Укркокс" Анатолий Старовойт като добави, че през 2023 г. в Украйна са произведени около 3,5 милиона тона кокс, за които са използвани коксови въглища, добивани изключително в Покровск.
Вносът не само технически е труден, но и значително би оскъпил металургичната продукция. Най-вероятните алтернативни източници на доставки биха били САЩ и африканските страни, включително Южна Африка.
Добивната промишленост в Украйна бе тежко ударена
Когато руснаците превзеха Мариупол през 2022 г., "Метинвест" загуби огромния завод "Азовстал" и поради това понесе тежки загуби. Преди войната производството на компанията, която е вторият по големина производител на стомана в Украйна, е било 4,3 милиона тона, пише и швейцарският ежедневник Neue Zürcher Zeitung. Когато руснаците превзеха и град Авдеевка през февруари 2024 г., коксохимическият завод на "Метинвест" там също премина в техни ръце, а той беше най-големият в цялата страна, добавя изданието.
Без мината в Покровск, металургичните заводи в Украйна ще бъдат изправени пред сериозни проблеми за поддържането на производството. Агенция Reuters цитира представители на индустрията, които предполагат, че производството на стомана ще спадне от 7,6 милиона тона на 2-3 милиона тона през 2025 г.
Ще пострада и отбранителната промишленост на Украйна
Това означава, че вторият по големина експортен сектор на Украйна ще намалее рязко. И не само износа - украинската военна индустрия също силно ще пострада, тъй като коксовите въглища от Покровск се използват за производството на метални бункери, защитни пластини за системите Patriot, каски, железопътни релси.
Още: С напредването на руските части: Украйна спря производството на въглища в Покровск
Компанията се надява, че ще успее да компенсира част от загубите си чрез коксови въглища от завода, който притежава в САЩ, както и от натрупани запаси. Но разчитането на чуждестранни източници и транспортирането им до Украйна означава увеличаване на разходите, което ще се отрази негативно на индустрията.
Междувременно вече се появиха информации, че мината в село Песчаное е била взривена от украинците, за да се попречи на руснаците да използват тунелите, в които да се скрият и да заобиколят украинските отбранителни линии. Други две мини на територията, контролирана от Украйна, също са били минирани, но не е известно дали взривните устройства са били вече задействани, писа New York Times.
Световното търсене на въглища достигна рекордни нива