Доставките на руски природен газ за Китай са достигнали 2,7 млрд. куб. м през януари и така Руската федерация е изпреварила всички останали доставчици за най-многолюдната страна. Това гласят данните на китайските митници, цитирани от Интерфакс.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Русия е изпреварила другите големи доставчици - Туркменистан и Катар (по 2,2 млрд. куб. м), както и Австралия (1,9 млрд. куб. м).
През януари 2023 г. "Газпром" е доставил на Китай близо 2 млрд. куб. м газ по газопровода "Силата на Сибир". Други 770 млн. куб. м са пристигнали чрез доставки на втечнен природен газ. По данни на митниците - общият внос през януари се е увеличил с 1% на годишна база до 11,3 млрд. куб. м.
Доставките на втечнен природен газ са с ръст от 7% - до 5,2 млн. тона, пише БГНЕС. Вносът на газ по тръбопроводи е намалял със 7,2% до 4,48 млрд. куб. м.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
През 2022 г. търговията между Русия и Китай се е увеличила с 29,3% до над 190 млрд. долара, което е рекорд. Митническите служби посочиха Китай като най-големия търговски партньор на Русия през 2022 г. През януари-февруари 2023 г. търговският оборот между двете страни се е увеличил с 25,9%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Според руския диктатор Владимир Путин стокообменът между Русия и Китай още тази година може да надхвърли 200 млрд. долара.
ОЩЕ: Путин: Отворени сме за политическо и дипломатическо решение на украинската криза
Руският вицепремиер Александър Новак съобщи, че доставките през „Силата на Сибир“ през 2022 г. са достигнали рекордните 15,5 млрд. куб. м газ. До 2025 г. се планира доставките да се увеличат до 38 млрд. куб. м годишно. "Газпром" обмисля да доставя на Китай и по два други маршрута - от Далечния изток и през Монголия.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Всичко това се случва, след като руският газ беше отрязан почти напълно от Европа, тъй като през 2022 г. Путин го използваше като оръжие за изнудване. Въпросът е и на каква цена Руската федерация продава на китайците, при положение че Китай вече е една от малкото държави, в които Москва може да пласира синьото си гориво.