Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия може да се изправи пред вълна от корпоративни фалити

27 януари 2025, 15:18 часа • 1137 прочитания

Русия може да се изправи пред вълна от корпоративни фалити тази година, тъй като делът на предприятията с рискови нива на дългa в общите корпоративни приходи се e удвоил през 2024 г., предаде Ройтерс, позовавайки се на анализ на руски мозъчен тръст, съветващ правителството в Кремъл. Предупреждението подчертава мащаба на високата инфлация и забавящия се икономически растеж, които накараха президента Владимир Путин да изрази опасения за деформации в руската военновременна икономика.

"Руската икономика е изправена пред заплахата от мащабен скок на корпоративни фалити", пишат изследователите на Центъра за макроикономически анализ и краткосрочно прогнозиране (ЦМАКП).

Те твърдят, че до края на 2024 г. делът на компаниите, представени в общите корпоративни приходи, които са имали лихвени плащания на рисково ниво от две трети от коригираната печалба, вероятно е достигнал 20 на сто.

Още: Reuters: Ножът за руската икономика върви към кокала, Путин се страхува все повече

Високи лихви 

През миналата година Руската централна банка повиши референтния си лихвен процент до 21% - най-високото ниво от от близо четвъртък век, за да се бори с инфлацията, която достигна 9,5% през 2024 г., надхвърляйки прогнозите на правителството и на самата държавна банкова институция.

Много компании се оплакаха от високи лихвени проценти, които повишават разходите им по заемите. Най-големият мобилен оператор в Русия, MTS, обвини през ноември именно увеличените лихвени разходи за спада с цели 88,8% на нетната си печалба за третото тримесечие на 20204 г.

Още: Надежда за Украйна: Путин съсипа Русия с кредити заради нуждата от оръжия

Държавният монополист "Руски железници" пък е изправен пред увеличение на разходите за лихвени плащания с 4 милиарда долара през настоящата година, отбелязва Ройтерс.

Забавени плащания

Изследователите на ЦМАКП също така отчетоха скок в дела на фирмите, които не са получили плащания от техните контрагенти за доставени стоки и услуги, като този дял се повиши до 37% от общите приходи през третото тримесечие на 2024 г. от около 20% през периода 2021/2023 г.

Те отбелязаха, че много фирми предпочитат да депозират пари в брой в банките при високи лихвени проценти или да купуват безрискови облигации, които също предлагат атрактивна лихва, като същевременно задържат плащания към доставчиците.

Изследването на ЦМАКП показа, че в настоящата среда с високи лихвени проценти делът на компаниите с рентабилност на оборотния капитал, която е по-ниска от безрисковия лихвен процент, също се е удвоил до 66% от общите корпоративни приходи. Това задушава инвестициите, казаха изследователите от мозъчния тръст.

"Вече се отчита забавяне на динамиката на инвестициите в производствени мощности и намаляване на потенциала за икономически растеж", коментират анализаторите от ЦМАКП.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес