Русия и Китай задълбочават газовите си връзки през Далекоизточния маршрут

09 февруари 2023, 12:03 часа • 1510 | прочитания

Русия и Китай подписаха междуправителствено споразумение за доставки на газ по Далекоизточния маршрут. Това съобщи руското Министерство на енергетиката, което е подготвило проекта за ратификация.

Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април

Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето

Споразумението беше подписано официално на 31 януари тази година. Русия иска да се представи на Държавната дума (руския парламент) проект на федерален закон за ратифициране.

Това междуправителствено споразумение предвижда изграждането на трансграничен участък на газопровода. Той започва от газоизмервателната станция (ГИС) в Русия близо до Далнереченск, преминава през река Усури и завършва на стартовата станция Хулин в Китай. „Газпром“ отговаря за проектирането, изграждането и експлоатацията на участъка в Русия, а Китайската национална петролна компания - в Китай.

Подчертава се, че страните насърчават използването на националните валути при сметките, пише БГНЕС.

Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни

Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата

В началото на февруари 2022 г. "Газпром" подписа дългосрочен договор с Китайската национална петролна компания за износ на 10 млрд. куб. м газ годишно по Далекоизточния маршрут. След приключването на проекта общите доставки на компанията ще нараснат до 48 милиарда кубични метра.

В момента „Газпром“ доставя газ на Китай чрез газопровода „Силата на Сибир“. До края на 2022 г. експортът по тръбопровода ще достигне 15,5 милиарда кубични метра. С напредването на проекта се планира обемът на доставките да се увеличава ежегодно, докато до 2025 г. се достигне проектният годишен капацитет от 38 милиарда кубични метра.

Развитието на "китайския вектор" е свързано и с маршрута, включващ изграждането на газопровода "Силата на Сибир-2" през Монголия с капацитет 50 милиарда кубически метра годишно. Проектът е в процес на разрабока, очаква се да стартира през 2024 г.

ОЩЕ: Приходите на Русия от петрол и газ с 46% срив през януари: Как оцелява Москва?

Още: Фон дер Лайен разкри отговора на ЕС към митата на САЩ

Още: Обрат с цената на петрола заради Тръмп

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес