Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия и Китай задълбочават газовите си връзки през Далекоизточния маршрут

09 февруари 2023, 12:03 часа • 1487 прочитания

Русия и Китай подписаха междуправителствено споразумение за доставки на газ по Далекоизточния маршрут. Това съобщи руското Министерство на енергетиката, което е подготвило проекта за ратификация.

Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ

Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките

Споразумението беше подписано официално на 31 януари тази година. Русия иска да се представи на Държавната дума (руския парламент) проект на федерален закон за ратифициране.

Това междуправителствено споразумение предвижда изграждането на трансграничен участък на газопровода. Той започва от газоизмервателната станция (ГИС) в Русия близо до Далнереченск, преминава през река Усури и завършва на стартовата станция Хулин в Китай. „Газпром“ отговаря за проектирането, изграждането и експлоатацията на участъка в Русия, а Китайската национална петролна компания - в Китай.

Подчертава се, че страните насърчават използването на националните валути при сметките, пише БГНЕС.

Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига

Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна

В началото на февруари 2022 г. "Газпром" подписа дългосрочен договор с Китайската национална петролна компания за износ на 10 млрд. куб. м газ годишно по Далекоизточния маршрут. След приключването на проекта общите доставки на компанията ще нараснат до 48 милиарда кубични метра.

В момента „Газпром“ доставя газ на Китай чрез газопровода „Силата на Сибир“. До края на 2022 г. експортът по тръбопровода ще достигне 15,5 милиарда кубични метра. С напредването на проекта се планира обемът на доставките да се увеличава ежегодно, докато до 2025 г. се достигне проектният годишен капацитет от 38 милиарда кубични метра.

Развитието на "китайския вектор" е свързано и с маршрута, включващ изграждането на газопровода "Силата на Сибир-2" през Монголия с капацитет 50 милиарда кубически метра годишно. Проектът е в процес на разрабока, очаква се да стартира през 2024 г.

ОЩЕ: Приходите на Русия от петрол и газ с 46% срив през януари: Как оцелява Москва?

Още: Стотици милиони: АПИ обяви колко са приходите от винетки и такси през 2024 г.

Още: Проф. Касчиев: Ако не отидат в Украйна, реакторите от АЕЦ "Белене" ще стоят като паметник на глупостта (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес