Караме я на мускул. Няма никакви мерки за малкия и средния бизнес. Нашият сектор е изцяло затворен. Това заяви в ефира на Нова телевизия Ричард Алибегов, председател на Българска асоциация на заведенията по повод извънредните икономически мерки у нас заради пандемията от коронавирус.
По думите му става дума за около 480 000 души от ресторантьорството и туризма, със съпътстващите браншове, които в момента са затворени.
Припомяме, че от Българската асоциация на заведенията прогнозираха фалит на около 50 % от бранша.
Държавата търси МВР, за да се оправя с наплива при Бюрата на труда, актуализация на „60 на 40”
На 9 април от асоциацията са входидали писма в Министерския съвет, министерствата на финансите и на икономиката с три важни предложнения за спешни икономически меки за малкия и среден бизнес.
"Очакваме среща, защото истинският проблем ще започне да кажем юни, когато отворим.", каза Алибегов и добави: "Минават 30 дни от въвеждането на извънредното положение, а реално за нашия бизнес няма мярка към днешна дата." По думите му "на бизнеса не не му е работа да ходи по площадите всеки път когато иска диалог, затова пишем писма, за да се срещнем и да говорим."
Какви мерки предлагат?
Схемата "60/40" да заработи за малкия и среден бинес 3 месеца след извънредното положение, да има данъчна ваканция и за тях, и държавата да поеме средната минимална работнта заплата за наетите по тудов договор в секторите ресторантьорство и туризъм със съпътстващите браншове.
"Първо, мярката 60/40 да влезе в нашия бранш веднага след отварянето. Второто да получим данъчна ваканция – не опростяване, а отлагане на плащането на данъци за по-светли времена. И не на последно място - 550 лв безвъзмездна помощ за всеки с тудов договор, който не може да работи поради заповедтта на министъра на здравеопазването", каза той.
Сачева: 72 000 са безработните от началото на извънредното положение
Какво е състоянието на фирмите в момента?
"8 март – поради обявяването на първия заразен, може би беше най-слабият 8 март в последниет 10 г. Загубите са основно в това, че бяхме изградили персонал, а той вече е на борсата.", обобщи Алибегов.
"Всички разпуснахме всичко, може би едно ядро от 5% запазихме – главен управител и главен готвач – това е граден персонал с години, който нямаше как да запазим. За март си всеха парите, но после трябваше да постъпим джентълмески и да ги пратим на борсата.", обясни той.
"Отваряйки, когато и да е това, ще се нуждаем от 50% от работниците. Ако не се вземат спешни мерки на време, всеки месец, възстановяването на бранша ще се забавя с по 2 месеца. Засега мерки няма за малък и седен бизнес и караме на мускули – и ще видим какво ще стане.", каза още Алибегов.
Министър Банов представи спасителните мерки на държавата за културата
Не работят ли за малкия и среден бизнес обявените икономически мерки до момента?
"Изчакахме, и видяхме, че даже и обновените мерки от онзи ден не покриват нашия бранш, защото като цяло той е закрит в момента. Имаме възможност само за кетъринг услуги, което е от 1-5% за търговски обект – това означава заетост едва за максимум 2 души от целия персонал", обясни ресторантьорът.
От 2 седмици говорим за безлихвените кредити от ББР, оказва се, че те ще започнат да действат след месец - това ли е спешна мярка?, попита бизнесменът. Трябва да се действа в икономиката както се нарпави това в здравеопазването. Забавянето е огромно", подчета той.
Мярката 60 /40 не можем да ползваме в момента, категоричен беше той. Тази мярка е само за работещи предприятия, а не за спрял бизнес като нашия бизнес. Това каза и Менда Стоянова, подчерта Алибегов.
"Мярката 60/40 трябва да заработи за нас в момента на отварянето ни. Според г-жа Менда Стоянова тя е за работещи предприятия. Притеснението ни е, че не знаем какво мисли правителството да прави като мерки. Напрежението в сектора расте. Хората вече са страшно изнервени, неяснотата какво става с работата им събира напежение, което ще гръмне. Хората трябва да знаят какво става с работните им места, бизнесът да знае какво се случва, не е ясно и какво ще е потреблението", каза още той.
Опростяване на корпоративния данък: 75% от фирмите плащат авансово този данък до 31 декември, обясни Алибегов. "Така че това, което остава е толкова малко, че няма какво да обсъждаме корпоративния данък".
"На този етап всички плуваме в една лодка, опитваме се да предвидим кога ще има сезон. Но не знаем какво мисли правителствоото като мерки за нашите сектори", завърши бизнесменът.