Два месеца ще бъде срокът, който енергийният министър Румен Радев ще има, за да предоговори условията по които Българският енергиен холдинг може да стане акционер с Total и OMV. Компаниите ще търсат нефт и газ от Черно море в "Блок 1-21 Хан Аспарух". Това приеха депутатите с проект на решение, без дебати и единодушно, внесен от ГЕРБ, “Има такъв народ” и ДПС.
Още: Китай завежда дело срещу САЩ заради митата на Тръмп, Канада и Мексико също отвръщат
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
След като мине поставеният срок от народните представители Радев ще трябва да представи доклад от резултатите в Народното събрание. Предвижда се БЕХ да придобие до 20% дял в консорциума за търсене и проучване на нефт и природен газ. Правата да търси нефт и газ в този участък има консорциум между международните компании "Тотал" и OMV.
За предложението председателят на енергийната комисия от ГЕРБ Делян Добрев заговори още миналата седмица, когато от компаниите представиха пред ресорната комисията данните за блока до момента. Добрев обясни, че консумацията на България в момента е около 2,5 милиарда кубика.
Енергийна комисия прие идеята на ГЕРБ държавата да се включи в търсенето на газ в Черно море
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Според него добивът на български газ от Черно море може да е пет пъти по-голям от цялата консумация на страната. Или с други думи, ние ще станем износител на газ за Европа”, каза Добрев и изтъкна, че може да станем по-голям износител дори от Азербайджан, предаде 24 часа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
В началото на 2024 г. предстои в блока да се направи нов сондаж, който ще струва около 100 млн. евро, следователно БЕХ ще трябва да поеме 20% от тези разходи. Ако се открият търговски залежи на природен газ, необходимата инвестиция ще бъде между 4 и 6 млрд. евро, посочи Добрев.
Според него ако държавата стане акционер, ползите за нея ще бъдат максимализирани. Дори без да стане акционер обаче държавата ще получава 30% от добива.
Председателят на Български енергиен и минен форум Иван Хиновски заяви миналата седмица в интервю за Actualno.com, че залежите на газ в Черно море не са българска собственост.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия