До 30% по-слаба реколта при пшеницата догодина очакват земеделци. Причината e липсата на дъждове през последните месеци.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
По това време обичайно житото трябваше да е поникнало поне 10 см, но сега семената дори не са покълнали. Все още е рано за прогнози дали това ще се отрази на цената на зърното, предава националната телевизия.
Сеитбата на пшеницата у нас започва през септември и трябва да приключи през втората половина на октомври, когато обичайно започват есенните дъждове. Влагата е от изключително значение за развитието на семената.
"В страната от два-три месеца не е валял стопански дъжд, което предопределя едно късно покълване и поникване на семената, специално за пшеницата, трябва да поемат около 60-70 процента вода спрямо собствената си маса", коментира проф. Иван Янчев от Аграрен Университет - Пловдив.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Технологично до седмица след засяването, пшеницата трябва да поникне. У нас не се прилага напояване на блоковете с пшеница, заради липсата на поддържани напоителни съоръжения, както и заради оскъпяването на производствения процес. Фермерите се надяват да завали възможно най-скоро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Полезният дъжд трябва да е 40 см на декар, но дори и тогава агрономите прогнозират до 30% по-слаба реколта.
"Определено добивите ще бъдат по-ниски, това e безспорно. Но тъй като има и доста сериозен риск при положение, че поникнат сега, да ги затисне много люта зима, те могат частично да измръзнат", допълни проф. Янчев.
Някои фермери вече са започнали да правят ритуали за дъжд, а всички се надяват и догодина да се потвърди традицията, че по-малките количества пшеница се компенсират с по-високото качество на реколтата.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.