Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Реалността "обществена поръчка": В България всички конкурси, които нарушават условията, печелят

05 октомври 2020, 12:33 часа • 5382 прочитания

Обществените поръчки в България отдавна са тема на много сериозни дискусии и критики предвид постоянните съмнения, че има нещо нагласено, дори и при поръчки, които не са особено големи като обем. Пореден такъв случай касае проекта за нова сграда на Медицинския университет до Александровска болница в София.

Случаят датира от над една година. Въпросът е, че тримата победители печелят с проекти, които не отговарят на едно основно условие на конкурса – сградата да е от 6 етажа. Двама от спечелилите предлагат проекти на 7-етажни сгради, а един – на 9-етажна! Всичките те си разделят голямата награда на инциативата „Открит конкурс за идеен архитектурен проект за шестетажна учебно-административна сграда и ректорат на „Медицински университет – София“ - 180 000 лева. А първият печели обществена поръчка за изграждане на сградата на стойност 2 200 000 лв.

Историята беше разказана от bTV, като Actualno.com има потвърждение на информацията от участник в конкурса. Архитект Николай Шахпазов, който участва в конкурса, говори за параметрите и се възмущава, че е правил цели 3 отделни проекта, т.е. похарчил е пари и време, за да намери оптимален вариант при параметрите, които журито многократно потвърждава, но вижда победители, които не изпълняват основно изискване. По думите му, при изискване за 6 етажа и отделните параметри на стаи и други условия, проектът е "почти неизпълним". Заради това той определя конкурса за "тотално опорочен".

"Конкурсът за проекта е обявен и проведен при спазване на правилата на Закона за обществените поръчки (ЗОП) и правилника за неговото прилагане. Оценката на допуснатите проекти е извършена от назначено жури, в което има представители на КАБ (Камарата на архитектите в България) и САБ (Съюза на архитектите в България), които сами са определили свои представители", гласи позицията на Медицинския университет и се добавя, че нямало обжалвания в законоустановените срокове.

Само че КАБ твърди, че не са спазени законовите ограничения за височина на такава сграда – 20 метра при настоящия Подробен устройствен план (ПУП), а вместо това са 50. При това, в последния момент височина е вдигната от журито – въпросът е, че остава изискването за 6 етажа. Затова и тече вътрешна проверка на камарата на действията на арх. Ивайло Петков, който е част от журито. Позицията е ясна – при фактическа реализация на проекта, ще трябва да се промени Подробния устройствен план.

"В България всички конкурси, които нарушават условията, печелят. Като цяло може би не е нормално", иронично казва Петков след изричен въпрос дали участник в конкурса трябва да знае, че за да го спечели, трябва да наруши условията му.

По-важното е, че Софийска районна прокуратура също се е захванала с проверка на случая.

Класирането в конкурса

"Тилев архитекти" е на първо място в конкурса. На второ място са "Архитектоника студио" и "Делинеар". Премиите за първо, второ и трето място са съответно 80 000 лв., 65 000 лв. и 35 000 лв. Следващите в класацията са Николай Шахпазов, "Архонт", АДА и "ПИН - Архитекти".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес