До сряда - 1 октомври, желаещите банки могат да купят пакети заеми от кредитния портфейл на ТБ "Виктория". която е дъщерна на Корпоративна търговска банка. Интересът трябва да бъде заявен пред квесторите на поставения под специален надзор трезор.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Двамата квестори са изпратили покани за участие в тръжна процедура за обособени части от портфейла на банката. Той е разделен по сегменти – портфейл потребителски кредити, отделно портфейл от жилищни ипотечни заеми, малки и средни предприятия и портфейл от кредити на големи клиенти, информиа вчера Capital.bg.
Банките трябва да решат искат ли да си купят кредити и в какъв сегмент, да заявят желанието си и след това тези, които са проявили интерес, ще бъдат допуснати за преглед на съответния портфейл, към който проявяват интерес.
Желаещите преценяват към кой сегмент да се ориентират според профила на собствения си портфейл и стратегия за позициониране на пазара. До 15 октомври ще трябва да направят проверка на съответния портфейл и да подадат окончателни оферти, ако ще наддават. Офертите се подават до квесторите, допълва изданието.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Ние сме шокирани и крайно обезпокоени от публикациите, че се продават кредитите на Търговска банка "Виктория", доскорошна "Креди Агрикол България". Нещо повече – според публикациите, срокът за подаване на оферти от останалите банки бил до 1 октомври 2014 г. Това се казва в писмо до гуверньора на БНБ Иван Искров от Асоциацията на индустриалния капитал в България, БСК – съюз на българския бизнес, Българската търговско-промишлена палата, КРИБ, КНСБ и КТ "Подкрепа".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
В документа се допълва: "За нас е непонятен стремежът да се сключат необратими разпоредителни сделки, след които може да се окаже невъзможно банката да възобнови дейността си, преди да е постановено решение за съдбата й от овластения за това орган и без да е представен план за мерките, разчет или оценка за очакваните резултати.
Не ни се иска да вярваме и на непотвърдената все още информация, че оферти са изпратени не само на избрани банки, но и на други юридически лица, които нямат качеството на финансови институции".
Категоричното мнение на експертите, с които социалните партньори работят, е, че сме изправени пред грубо погазване на Закона за кредитните институции (ЗКИ) и че продажбата на въпросните кредити е ликвидационна, а не оздравителна процедура. Кредитите са активи, които се осребряват само при несъстоятелност, т.е. подобна процедура може да се прилага само в рамките на производство по несъстоятелност, след евентуалното отнемане на лиценза на банката.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Работодателските и синдикалните организации посочват, че при цялото им уважение към квесторите на ТБ "Виктория", "те са квестори, а не синдици. Те не разполагат с ликвидационни правомощия. Според ЗКИ, квесторите имат само оздравителни правомощия".
В случая прозират целенасочени действия, резултатът от които би бил не оздравяването на ТБ "Виктория", а нейната ликвидация извън нормалната процедура по несъстоятелност, посочват партньорите. Можем само да се питаме с каква цел се предприемат подобни действия за банка, за която от предишни доклади на квесторите знаем, че е в добро състояние и дори самото й поставяне под особен надзор беше изключително спорно.