Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Работим средно с 5 години по-малко от германците

06 юли 2022, 14:16 часа • 4558 прочитания

Средната продължителност на трудовия живот в България е с приблизително 5 години по-ниска спрямо тази в Германия и с близо 10 години по-къса спрямо равнището в Нидерландия. Това отрежда на страната ни едно от последните места в Европейския съюз по очаквана средна продължителност на трудовия живот, става ясно от най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Очакваната средната продължителност на трудовия живот у нас възлиза на 33.1 години, сочат данните към края на 2021 година. В същото време, средното равнище за гражданите на Германия достига 38.8 години.

България се нарежда на четвърта позиция в ЕС по най-ниска средна продължителност на трудовия живот. Зад страната ни остават Гърция (средно 32.9 години), Италия (31.6 г.) и Румъния, където се отчита най-ниското равнище в ЕС, а именно средно 31.3 години.

Трите държави са единствените страни в ЕС, където очакваната продължителност на средния трудов живот на жените е под 30 години – средно 27.4 години в Румъния, средно 26.9 години в Италия и средно 29.2 години за Гърция.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

В България очакваната средна продължителност за жените е 31.5 години, докато за мъжете очакваното средно равнище достига 34.6 години, което е най-ниската продължителност в ЕС, когато говорим за граждани от мъжки пол. За сравнение, в Германия очакваната средна продължителност на трудовия живот възлиза на 40.7 години за мъжете и на 36.9 години за жените.

Средната продължителност на трудовия живот в Европа се различава драстично в отделните страни, като географското местоположение изглежда един от основните фактори в това измерване.

Редица държави, намиращи се в южната част на континента, имат по-нисък очакван среден трудов живот и обратното – страните, позиционирани на север изпъкват с най-високата продължителност на годините, през които ще полагат труд в рамките на живота си.

Към края на миналата 2021 година очакваната средната продължителност на трудовия живот в Европейския съюз за гражданите на 15-годишна възраст възлиза на 36 години. Средната продължителност устойчиво се увеличава през последните 10 години, като единственото изключение е 2020 година, като причина за минималното понижение се дължи на COVID кризата.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Колко ще скочи възрастта за пенсия през следващите години?

За сравнение, през 2001 година средната продължителност на трудовия живот е възлизала на 32 години. През 2019 година очаквания среден трудов стаж е нараснал до 35.9 години само за да претърпи леко понижение до средно 35.6 години през 2020 година. През миналата 2021 година обаче тенденцията за повишаване отново е на лице до горепосоченото прогнозно ниво от средно 36 години.

Очакваната средна продължителност на трудовия живот за мъжете в ЕС достига 38.2 години, докато за жените нивото е 33.7 години.

Къде в Европа работят най-дълго?

Най-висока очаквана средна продължителност на трудовия живот в ЕС се отчита в Нидерландия – цели 42.5 години. За гражданите от мъжки пол на страната средната продължителност възлиза на 44.3 години, докато за жените средното ниво е 40.5 години.

Челната петица по най-висока очаквана продължителност на трудовия живот в ЕС се допълва от Швеция (средно 42.3 години), Дания (40.3 години), Финландия (39.3 години) и Естония (39.1 години). Германия, която е най-голямата европейска икономика, се нарежда на шеста позиция (средно 38.8 години).

Данните на Евростат включват и информация за Исландия, Норвегия и Швейцария, които не са членки на ЕС. Очакваната средна продължителност на трудовия живот в Исландия достига цели 44.6 години, в Швейцария нивото възлиза на средно 42.3 години, а в Норвегия – средно 41.2 години.

Исландия е лидер в Европа по най-висока очаквана продължителност на трудовия живот както при мъжете (средно 46.4 години), така и при жените (средно 42.6 години).

 

*Индикаторът „очаквана средна продължителност на трудовия живот“ измерва броят години, през които се очаква едно лице на текущата възраст от 15 години да остане в работната сила на страната в рамките на целия си живот. Индикаторът се изготвя на база очакваната продължителност на живота и дела на заетите и безработните в населението за всяка възрастова група.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес