Индексът на промишленото производство у нас нараства с 16.5% през януари тази година, сочат предварителните сезонно изгладени данни на Националния статистически институт. Производството засилва темпа на растеж, след като годишното увеличение през предходния месец декември бе в размер на 14.7%. Нещо повече - това е най-висок темп на растеж от 9 месеца насам. За последно по-висок годишен ръст бе отчетен през април миналата година, когато увеличението достигна 22.1% на годишна база. На месечна база промишленото производство нараства с 1.9% спрямо предходния месец декември.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Годишен ръст на промишленото производство се отчита в добивната промишленост - с 53.6%, производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 29.6%, и при преработващата промишленост - с 11.0%.
Съществен ръст в преработващата промишленост спрямо съответния месец на предходната година се наблюдава при: производството, некласифицирано другаде - с 81.9%, производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти - с 28.9%, обработката на кожи; производството на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм - с 26.3%, производството на машини и оборудване с общо и специално предназначение - с 25.7%, и производството на химични продукти - с 25.3%.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Най-голямо намаление е отчетено при: производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 8.1%, и производството на метални изделия, без машини и oборудване - с 5.3%.
Месечни изменения
През януари 2022 г. повишение спрямо предходния месец е регистрирано в добивната промишленост - с 10.3%, и при преработващата промишленост - с 2.5%, а намаление - в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 3.9%.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Съществен ръст в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на тютюневи изделия - с 33.2%, производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти - с 24.3%, производството на напитки - с 14.3%, и производството на мебели - с 13.7%.
По-значителен спад е регистриран при: производството на превозни средства, без автомобили - с 19.8%, производството, некласифицирано другаде - с 11.0%, и производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 10.5%.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?