Средната заплата в българския софтуерен сектор изпреварва средния размер на възнагражденията за сходни позиции в страни като Германия и Великобритания, когато данните бъдат сравнени на база паритет на покупателната способност. Това става ясно от доклад на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).
Средното брутно възнаграждение в софтуерната индустрия у нас достига 4 857 лева през 2021 година, което представлява 3.2 пъти повече от средната заплата у нас, сочат предварителните прогнозни данни на организацията за миналата година. Така средният брутен годишен доход на заетите в IT сектора достига 58 284 лева.
Според доклада, ако средното възнаграждение у нас бъде разглеждано чрез паритет на покупателната способност, то сумата придобива еквивалент на годишна заплата от 62 220 британски паунда във Великобритания и 64 468 евро в Германия. Това са далеч по-високи годишни възнаграждения спрямо медианните заплати на софтуерните специалисти в тези страни. За сравнение, медианната заплата за софтуерен инженер във Великобритания възлиза на 37 984 паунда годишно, докато средното ниво в Германия достига 54 316 евро на година, става ясно от доклада.
„Очаква се заплащането на софтуерните специалисти в България (коригирано през стандарта на живот) да продължи да изпреварва сходните нива във Великобритания и Германия”, пише в анализа.
Средните възнаграждения в българския софтуерен сектор предоставят по-висока покупателна способност, отколкото медианните заплати за сходни позиции във Великобритания и Германия;
Източник: БАСКОМ
Паритетът на покупателната способност се използва за сравнение на покупателната сила на парите в различните страни при равни условия, като често се приема за измерител на стандарта на живот. Трябва да се отбележи, че медианната заплата представлява абсолютната среда между най-високата и най-ниската стойност, което е различно понятие от средна работна заплата, където се прилага средноаритметичната стойност.
Така или иначе, данните на БАСКОМ показват, че средната заплата в софтуерната индустрия в България предоставя по-висока покупателна способност на заетите в сектора, спрямо техните колеги на сходни позиции във Великобритания и Германия.
Средното възнаграждение в софтуерния сектор е нараснало значително през последните години, като увеличението на заплатите спрямо 2018 година възлиза на около 1000 лева. За сравнение, през преди 3 години средната брутна заплата в IT индустрията у нас е била 3 871 лева месечно.
Заетите в софтуерния бранш надхвърлят 45 хил. души, сочат прогнозните данни за миналата година. Броят на заетите е нараснал около три пъти спрямо 2015 година, когато в софтуерната индустрия са работили малко над 22 хил. души.
Високите възнаграждения в сектора осигуряват и високи данъчни приходи за бюджета на страната. Според прогнозата на БАСКОМ за 2021 година софтуерният сектор ще внесе със 170 млн. лева повече данъци и осигуровки спрямо предходната 2020 година, „с което очакваните над 46 хил. работни места в сектора да осигурят 1 млрд. лева данъчни постъпления в бюджета на страната”.
През 2020 година всяко едно работно място в IT индустрията у нас е генерирало над 21 300 лева стабилни и предвидими данъчни приходи, което е приблизително над 2.6 пъти повече от средното за страната, пише в доклада.
Така с едва 1.89% от наетите в България, софтуерният сектор е осигурил 4.3% от всички постъпления в двата най-големи осигурителни фонда – НОИ и НЗОК. Данните сочат, че само за шест години делът на данъчните постъпления в двата фонда се е удвоил.
От БАСКОМ прогнозират, че през 2025 година секторът ще плати за данъци и осигуровки 1.78 млрд. лева, като заетите ще нараснат до над 72 хил. души. Очаква се приходите от продажби на цялата индустрия да се увеличат до над 10 млрд. лева.
Приходите на сектора през 2021 година се очаква да достигнат 5.4 млрд. лева, което представлява ръст от 20.2% на годишна база, сочат предварителните прогнозни данни на организацията за миналата година.
Още: Последни сме по материално благосъстояние в ЕС