Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Продажба на "Лукойл", сянката на Андрей Луканов и един от най-известните приватизатори

07 ноември 2024, 13:30 часа • 1251 прочитания

Публикацията на Financial Times, в която се твърди, че руската държавна енергийна компания "Лукойл" планира да продаде рафинерията си в България и че вече е избрала купувач, предизвика множество въпроси.

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов се притесни, че не му била предоставена официална информация за продажба на мажоритарния дял в "Лукойл Нефтохим Бургас" до края на годината. А според FT компанията вече е изпратила писмо до офиса на диктатора Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.

"Литаско", член на групата компании "Лукойл" и акционер в рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас", излезе с позиция, че не е получавала запитвания от медиите за коментар във връзка с медийните съобщения за продажбата. Дружеството подчертава, че "предположенията, направени в тези публикации, са неточни и подвеждащи, по-специално, че не се водят никакви дискусии с гореспоменатия катарско-британски консорциум и не са провеждани никакви комуникации с властите на Руската федерация по този въпрос": Официално: От "Лукойл" обявиха продава ли се рафинерията в Бургас

Българските връзки на чуждестранния купувач

Според авторитетното британско издание, което цитира писмо на руската компания, изборът на купувач е паднал върху британско-катарски консорциум. Той е съставен от Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson. Нито една от двете фирми още не е коментирала.

DL Hudson има български филиал - "ДЛ Хъдсън Балкани". От септември 2022 г. неин собственик става Атанас Коларов, показва справка в Търговския регистър. Името на Коларов се появява в профила на DL Hudson Limited в LinkedIn като асоцииран член, базиран в София, България. От профила става ясно, че това е бившият председател на борда и изпълнителен директор на "Евроенерджи холдинг", чиято дъщерна компания "Евроенерджи ойл" приватизира "Плама" - Плевен в първите години след падането на комунистическия режим.

Още: Цената на горивата и продажбата на "Лукойл Нефтохим": Нищо ново на Източния фронт

Сянката на Андрей Луканов и Красимир Премянов

Разследващият сайт BIRD.bg направи връзката и посочи Атанас Коларов като свързан с Андрей Луканов от БКП (впоследствие БСП), който е премиер на България в две поредни правителства през 1990 г., както и с бившия председател на парламентарната група на БСП в 37-ото Народно събрание (1995-1997 г.) Красимир Премянов. Проверка на Actualno.com откри в публични източници на информация съобщения за такава връзка. Вижте публикацията на BIRD тук, тук и тук.

Според данни в Търговския регистър "ДЛ Хъдсън Балкани" се занимава с глобална търговия с нефт и нефтопродукти, горива, двигателни и хидравлични масла, охладителни течности и др.

"Евроенерджи", която Коларов е управлявал от 1990 до 2001 г., приватизира държавната "Плама" през 1996 г. Още тогава е ясно, че рафинерията няма да работи. Според публикация в "Капитал" – "Плама" е типичен пример за "полукриминална приватизация на държавна фирма", след като преди това е била напълно декапитализирана от своите шефове. Натрупани са огромни задължения от милиарди левове, а банките са отпускали в продължение на години кредити без обезпечения. Правителството на Жан Виденов не посмява да закрие предприятието и с продажбата му на "Евроенерджи холдинг" позволява "да бъдат прикрити много от извършените кражби, в които бяха замесени много видни партийни функционери, между които Луканов и Премянов", пише "Капитал" в своя статия от юни 1998 г.

Снимка: "Лукойл Нефтохим Бургас"

"Евроенерджи холдинг" купува 75% от "Плама" за 61 756 200 лева - по-малко от 300 000 долара според тогавашния курс. Твърди се, че само към бюджета тя има около 5,5 милиарда лева задължения (по тогавашен курс), а общо - над 10 млрд. Работниците окупират сградата, за да не позволят влизането на "Евроенерджи", и искат разваляне на сделката. Това обаче не се случва.

Още: При слухове за бъдеща продажба: Кабинетът опитал да смени държавния представител в "Лукойл Нефтохим"

Фалиране на банки

"Капитал" цитира свой източник от фалиралата тогава "Минералбанк", който казва след вкарването на "Плама" в списъка за приватизация: "Това е само камуфлаж. Никой не иска да купува "Плама". Никой няма такива пари. Луканов има личен ангажимент при отпускането на някои от кредитите. Сега идеята е рафинерията да поработи малко, за да могат да възстановят поне част от парите". Цялата драматизация се разиграва на фона на слухове, че мощни руски и западни фирми искали да купят "Плама" - руската "Лукойл", италианската "Аджип", френската "Елф Акитен" и др. Според вестник "Континент" автор на тези слухове бил самият Андрей Луканов.

Що се отнася до "Минералбанк", тя участва в спорните кредити за "Плама" заедно с "Централ вексел унд кредит банк" /ЦВКБ/, чийто агент у нас е Емил Хърсев, по данни на "Дневник". В същата публикация се отбелязва, че имало много сигнали в прокуратурата за източване на рафинерията, като връзката била: "Евроенерджи холдинг" - Тимоти О'Нийл - "Минералбанк" - "Банка за земеделски кредит" - "Централ Вексел унд кредит банк" /ЦВКБ/ - Виена. Твърди се, че източването на рафинерията е чрез кредити, теглени от "Евроенерджи холдинг" с гарант държавната "Плама".

През 2003 г. Софийски районен съд оправда по делото за "Минералбанк" Кирил Николов, Емил Хърсев, Владимир Ташков, Румен Касабов, Асен Запрянов, Петко Праматаров и Живко Стоименов, съобщи Mediapool по информация на БНР. Те бяха обвинени за длъжностно престъпление и причиняване на вреди за 11,5 млн. щ. долара. Обвинението твърдеше, че не са изготвили икономическа обосновка за финансовото състояние при отпускане на кредити за фирмите "Евроенерджи ойл", "Ангора" и други фирми от кръга на "Евроенерджи холдинг". С част от тези кредити е финансирана доставката на петрол за "Плама" - Плевен.

Още: Илиян Василев: Една от причините за хаоса е вървящата зад кадър сделка за рафинерията в Бургас

Според друга публикация на "Капитал", фирмата, която "съчетава и балансира" между интересите на фамилиите Премянови и Луканови, се казва "Евроенерджи". Освен Атанас Коларов, тя има и още един шеф - Иван Михайлов. Той е бивш шеф на "Интертехнолоджи Холдинг", Лихтенщайн - компания, която стартира като дистрибутор на "Плама". Според corruptionbg.eu, "Интертехнолоджи" е задгранично дружество на ДЗУ – Стара Загора по проекта "Нева" на Държавна сигурност.

Веселин Благоев – шефът на Агенция "Приватизация" (1995-1997 г.), по времето на Жан Виденов, и бивш главен секретар на Министерски съвет в правителството на Любен Беров, също е говорил по темата за приватизацията на "Плама". Пред канала "Истории от прехода" в YouTube преди две години той разказва, че е подписал 224 договора за приватизация. "Не беше лесно, защото имаше политици и посланици, които настояваха за свои кандидати. Моят отговор винаги беше – като е толкова добър кандидат, да даде честна цена", споделя той.

"Към "Плама" нямаше достатъчно голям интерес, не можеше да се приватизира лесно. Когато настъпиха тези изменения, които ние очаквахме с радост, по политическа линия навлязоха много хора, всякакви пиар елементи, случайни фактори, които нямаха опит и познания в стопанското управление. И за тях целият този процес беше една политическа поезия, в която те са главни актьори, без да разберат какво правят", казва Благоев за "Плама" - Плевен, без да навлиза в подробности.

Сега всички погледи са насочени към бургаската рафинерия на "Лукойл" - ще се случи ли продажба и кой ще е купувачът. ЕС наложи пълна забрана върху вноса на руски нефт (с някои дерогации), което затрудни операциите на "Лукойл" в България. Държавата също прилага натиск върху руския собственик да напусне страната, като наложи 60% данък върху печалбата на рафинерията и забрани износа на продукти, произведени от руски суров петрол.

Припомняме, че на този фон се готви смяна на държавния представител в "Лукойл Нефтохим", инициирана от служебния енергиен министър Владимир Малинов: Готви се смяна на държавния представител в "Лукойл Нефтохим", въпросът е защо.

Интерес има и към това: Слуховете се засилват: Делян Пеевски е заминал внезапно за Катар, дали и защо?*

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес