С влизането в еврозоната, цените ще се повишат до европейските, прогнозира икономист проф. Гарабед Минасян в ефира на Euronews Bulgaria.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
“Нашето ценово равнище е най-ниското в Европейския съюз. При условие че ние искаме да се включим в еврозоната и ако се включим, такова ниско равнище на цените не може да остане”, категоричен е той. Перспективата е да има все повече и повече ценово изравняване на равнищата.
Професорът се съгласи с тезата, че като приемем еврото, цените ще скочат. "Така им се иска на политиците, когато твърдят, че няма да се повишат цените на стоките и услугите у нас. В личен план такива неща вероятно се случват, но в икономиката всичко трябва да се изработи", посочи проф. Минасян. Ще има увеличаване на цените за приближаване до европейските равнища.
Заплатите в България ще растат над два пъти по-бързо от инфлацията през 2024 г. Това е прогнозата на Allianz Trade (преди Euler Hermes) в регулярния му доклад за България.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Прогноза: Заплатите в България ще растат два пъти по-бързо от инфлацията през 2024 г.
Ползата ни да приемем еврото и да влезем в еврозоната
Професорът напомни, че с включването ни в Европейския съюз през 2007 г. "ние приехме и задължението да се включим в еврозоната". Според него страната ни не е готова да влезе в еврозоната като равноправен член, имайки предвид, че сме най-бедната държава в Европейския съюз. За да приемем еврото, минималната работна заплата в страната ни трябва да е 500 евро по неофициални критерии - това поне тръгна да се говори. Повече за условията можете да прочетете тук.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Според икономиста кога ще сме готови да влезем зависи от вътрешното управление. Колкото и да пада инфлацията, цените ще продължат да растат. При нас се наблюдава явлението “бедните стават по-бедни, богатите по-богати”. “В Европейския съюз ние имаме най-голямото социално разслоение на обществото – тоест между тази кохорта, която е богата и става все по-богата и другите, които изостават. Средната класа се размива.”
Още: Ще влезем ли в еврозоната на 1 януари 2025? Отговорът на премиера (ВИДЕО)
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Личната преценка на професора за последния държавен бюджет – 2024 година е положителна в план подпомагане ниско доходните условия на населението. Намаляването на степента на социалното разслоение в обществото е работа на макроикономическата политика. Този проблем отчасти се решава и с добре подбрана данъчна политика.
На въпроса “Има ли частична еврозона”, проф. Минасян отговори, че няма. Той разясни, че с нашия стабилен курс вече 25 години ние се доближаваме до взаимоотношенията на страните вътре в еврозоната. Благодарение на еврото икономическото общуване става по-лесно между различните страни.
Проф. Ениманев: Влизането в Еврозоната може да доведе до пълзяща инфлация