Управителният съвет на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД проведе Общо събрание, на което бе сменен представителят на държавата в рафинерията, става ясно от официално съобщение на Министерството на енергетиката от 14 ноември.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
За новото назначение се разбра още преди това - от отговор на служебния енергиен министър Владимир Малинов на депутатски въпрос: Готви се смяна на държавния представител в "Лукойл Нефтохим", въпросът е защо.
Кой е Цветан Цирков?
Цветан Цирков е новият член на Надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, стана ясно след проведеното Общо събрание на компанията. Цирков е дългогодишен държавен служител в Министерството на икономиката и индустрията, в отдел "Публични предприятия".
Държавата, в лицето на Министерството на енергетиката, притежава една акция клас „А“ (т.нар. „златна акция“) от капитала на рафинерията. В това си качество тя има право да предлага един от членовете на Надзорния съвет на компанията, когото Общото събрание на акционерите е задължено да избере.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: Официално: От "Лукойл" обявиха продава ли се рафинерията в Бургас
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Цирков ще заеме длъжността след вписване в Търговския регистър, искане за което вече е подадено от страна на „Лукойл Нефтохим Бургас“. Той заменя в Надзорния съвет Бойко Ницов, избран за член преди година и след конкурсна процедура от редовното правителство "Денков-Габриел".
Предисторията - първи неуспешен опит, вторият е успешен
На 17 септември беше проведено заседание на Общото събрание, на което имаше точка за смяна на члена на Надзорния съвет Бойко Ницов с Цветан Цирков.
За това се разбра не от енергийния министър, а от бившия ни посланик в Русия и енергиен експерт Илиян Василев и от Ивайло Мирчев от ПП-ДБ. В крайна сметка Агенцията по вписванията отказа да впише Цирков като нов представител на държавата в „Лукойл Нефтохим“, защото на заседанието на Общото събрание не е бил представен 100% от капитала на акционерното дружество – т.е. има противоречие с разпоредба от търговския закон.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Снимка: "Лукойл Нефтохим Бургас"
Още: При слухове за бъдеща продажба: Кабинетът опитал да смени държавния представител в "Лукойл Нефтохим"
Тогава Ивайло Мирчев обвърза готвената смяна със спекулациите за бъдеща продажба на бургаската рафинерия. "Изненадващо, правителството е решило да смени представителя на държавата. Сегашният е професионалист с безупречна репутация, назначен от нас, въпреки огромната съпротива от различни влиятелни проруски кръгове. Правителството опитва да го замени с нов, за да се гарантира, че бъдещата сделка (най-вероятно с бизнес група близка до Путин и Орбан) ще мине безпроблемно, без много шум и собствеността ще бъде прехвърлена в "правилните ръце"", твърдеше Мирчев в своя публикация във Facebook на 27 септември.
Още: Financial Times: "Лукойл" планира да продаде рафинерията си в Бургас
На 4 октомври до министър Малинов постъпва депутатски въпрос, зададен му от Мартин Димитров от ПП-ДБ: „Готвите ли смяната на Бойко Ницов като представител на държавата в „Лукойл Нефтохим“ и ако наистина имате такова намерение, кой ще го замени на този пост?“.
Писменият отговор идва 10 дни по-късно и гласи, че след отказа на Търговския регистър да бъде осъществена смяната, на 30 септември Малинов е изпратил писмо до председателя на УС на „Лукойл Нефтохим Бургас“ с искане за свикване на извънредно Общо събрание. Предложението е за промяна в състава на Надзорния съвет на дружеството, като на мястото на настоящия член „се предлага г-н Цветан Цирков – дългогодишен държавен служител с опит в икономическата сфера“. Предложението е било разгледано от УС на 4 октомври и в резултат на това е взето решение за свикване на извънредно събрание - именно то се е провело вчера.
Ще има ли продажба на "Лукойл Нефтохим"?
Всичко това се случва в период, в който засилено се дискутира евентуална продажба на бургаската рафинерия - нещо, което "Лукойл" отрича.
Financial Times твърди, че руската държавна енергийна компания "Лукойл" планира да продаде рафинерията си в България до края на годината и че вече е избрала купувач - британско-катарски консорциум. Британската медия посочва, че той е съставен от Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson. Материал на BIRD.bg, доразвит с проверки в публични източници на информация от страна на Actualno.com, откри интересни взаимовръзки: Продажба на "Лукойл", сянката на Андрей Луканов и един от най-известните приватизатори.
FT пише, че компанията вече е изпратила писмо до офиса на диктатора Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.
"Литаско", член на групата компании "Лукойл" и акционер в рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас", излезе с позиция, че "предположенията, направени в тези публикации, са неточни и подвеждащи, по-специално, че не се водят никакви дискусии с гореспоменатия катарско-британски консорциум и не са провеждани никакви комуникации с властите на Руската федерация по този въпрос".