"Европа иска с относителната ни бедност да плащаме за скъпи парникови емисии, а в това няма смисъл. Това демонстрира колко относителна е представата за справедливост". Това заяви председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов по време на днешната кръгла маса и публичен дебат на тема "Справедлив енергиен преход".
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Неговото обръщение беше доста емоционално и насочено срещу климатичните политики на ЕС, които, според него, оказват изкуствен натиск върху икономиките на държавите.
По негови думи вместо да се дават пари за подмяна на едни технологии с други, много по-разумно е да се вземат мерки срещу изсичането на горите. Той беше категоричен, че влиянието на човек върху природата силно се преувеличава, което се прави напълно умишлено с цел печалба на определени лобистки кръгове. Манолов обеща, че синдикатите ще се борят с всички сили срещу затварянето на работни места, в следствие на европолитиките.
Заместник-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова коментира, че България провежда успешно политика, свързана с изменението на климата, в изпълнение на международните договорености. Съгласно последните официални данни през 2016 година общите емисии на парникови газове у нас са намалели с 49% в сравнение с базовата 1988 година и с 4,4% в сравнение с 2015 година.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
"Политиките могат и трябва да подпомогнат справедливия енергиен преход като насърчат дългосрочни решения на държавно ниво и в частния сектор, чрез които да се избегнат структурни сривове и социални проблеми", каза Николова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Отношение по въпроса взе кметът на община Бобов Дол Елза Величкова. Тя се обърна към представителите на властта, като заяви, че след затварянето на рудниците в Бобов дол градът е опустял и хората са загубили своя поминък. Тя попита и синдикатите, които са ангажирани със спасяването на ТЕЦ "Марица Изток 2", къде са били при затварянето на подземните рудници в Бобов дол.
В отговор Димитър Манолов заяви, че "ако все още има някакъв въгледобив в града, това се дължи именно на синдикатите.
Припомняме, че още преди почти две години зам.-изпълнителният директор на "Мини Марица Изток" инж. Димитър Чолаков заяви, че геоложките запаси и ресурси на находището са за близо 2 млрд. тона, но индустриалният потенциал е по-малък и въглищата от Маришкия басейн могат да осигуряват светлина и топлина за още 30 години.
Още: Путин каза и руската основна лихва не се вдигна въпреки растящата инфлация
Кръглата маса и публичния дебат на тема "Справедлив енергиен преход" беше организирана от природозащитната организация WWF България. Събитието беше организирано съвместно от WWF и екологично сдружение "За Земята", в партньорство с КНСБ, КТ "Подкрепа", Българска стопанска камара (БСК) и Национално сдружение на общините (НСОРБ) като част от проекта "Справедлив преход в Източна и Южна Европа". Модератор на събитието беше Славчо Нейков, председател на УС на Института за енергиен мениджмънт.
Във форума, чийто домакин беше Председателството на ЕК в София, участваха и зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков, заместник-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова представители на синдикални и бизнес организации, на местната власт, на национални институции, както и неправителствени организации.