Повече от половината от работодателите в страната няма да наемат нови служители през следващите шест месеца. Това сочат данните от последното проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ), провело се сред 1197 компании и отнасящо се за периода октомври-март догодина. То е направено през последния един месец.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Какво още показват данните?
32% от анкетираните компании не очакват промяна в числеността на заетите, а 24% прогнозират да наемат нови служители. Други 20% планират намаление на персонала, а 24% не са сигурни дали ще разширяват или свиват екипите си между октомври 2024 г. и март 2025 г., показват резултатите от изследването.
ОЩЕ: Повече компании в България смятат да наемат нови служители през летния сезон
Седем от дванадесетте индустрии регистрират по-слаби прогнози за наемане на нови служители през следващите шест месеца. Най-голям спад отчитат секторите „Информационни технологии“ и „Търговия на едро и дребно“ и др.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
От БКЗ определят като обезпокоителен спадът от два процентни пункта в сектор „Производство“, в който има над 500 000 заети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На прага ли сме на еврозоната? Мнението на икономисти
Още: Милиардерите в света са забогатели с още 2 трилиона долара през 2024 г.
Работодателите от четири сектора споделят по-сериозни планове за наемане на служители в сравнение с предишния изследван период. Увеличението е най-голямо в секторите „Транспорт, складиране и комуникации“ и „Строителство“, където нетният коефициент на заетостта достига съответно +14% и +12%, следвани от „Публичен и социален сектор“ и „Електричество, газ и вода“ с нетен коефициент на заетостта от +7% и +3%.
ОЩЕ: Всяка трета фирма у нас внася работна ръка от трети страни
Прогнозата на работодателите в „Аутсорсинг“ сектора намалява с 1 процентен пунт и достига коефициент на заетостта от +12%, в сектор „Добивна промишленост“ коефициентът на заетост от -1% не търпи промяна, а в сектор „Селско, горско и рибно стопанство“ намалява с 2 процентни пункта, сочат данните на Конфедерацията.
Още: Глобалният елит е в Швейцария: Открива се Световния икономически форум в Давос
Още: Потенциалните купувачи на „Лукойл“: Има ли информация в Министерство на енергетиката?
По отношение на отделните региони единствено плановете на работодателите в София и Русе да наемат нови служители през следващите шест месеца регистрират увеличение и достигат нетни коефициенти на заетостта от +74% и +2%.