Понякога трябва да вземеш лекарство. Това заяви американският президент Доналд Тръмп запитан за силния спад на фондовите пазари. Той добави и че не е замислил нарочно пазарното разпродаване, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. „Аз не съм искал нищо да отива надолу, но понякога трябва да вземеш лекарство, за да оправиш нещо“, каза Тръмп пред журналисти на борда на президентския самолет на връщане от Флорида в коментар за икономическите последици от новите му мита.
„Ние бяхме третирани толкова зле от други страни, защото имахме глупави лидери, които позволиха това да се случи“, каза отново американският президент.
ОЩЕ: Тръмп не наложи нови мита на Русия: Чудничък отговор защо от Белия дом (ВИДЕО)
Няма да отстъпи от новите мита
Тръмп не даде никакви индикации за намерения да отстъпи от плановете си за високи мита. „Не мога да ви кажа какво ще стане с пазарите. Но нашата страна е много по-силна“, заяви той.
Тръмп каза още, че няма да се споразумее с Пекин, освен ако не бъде разрешен въпросът за търговския дефицит на САЩ с Китай. „Освен ако не разрешим този проблем, аз нямам намерение да сключа сделка“, заяви той.
ОЩЕ: Мъск е против Тръмп - иска свободна търговия между САЩ и Европа (ВИДЕО)
Американският президент допълни, че е говорил с европейски и азиатски лидери за митата, обявени от неговото правителство, и че „те си умират да сключат сделка“.
В неделя финансовият министър Скот Бесент заяви пред NBC, че над 50 държави са се обърнали към Белия дом след обявяването на митата от Тръмп, за да поискат да започнат търговски преговори. „Той Тръмп си създаде максимални лостове“, каза Бесент.
Спадът на фондовите пазари заличи почти 6 трилиона долара от стойността на американските акции след обявяването на митата. Бесент обаче омаловажи спада на борсата и заяви, че „няма причина да се очаква“ рецесия заради митата, като посочи по-силния от очакваното ръст на заетостта в САЩ.
ОЩЕ: Ще предизвикат ли митата на Тръмп нова Голяма депресия?
Икономисти на „Джей Пи Морган“ обаче оценяват, че митата ще доведат до годишен спад на американския брутен вътрешен продукт с 0,3% спрямо по-ранните прогнози за растеж от 1,3%. Те предвиждат и нарастване на безработицата от 4,2 на 5,3%.