Квесторите на ТБ „Виктория” са позволили на юристконсулти да вземат сериозни суми по дела, свързани с банката, откакто тя е под специален надзор. Това твърди в своя публикация разследващият сайт „Биволъ”.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
Според „Биволъ” даваните хонорари са твърде „тлъсти” за свършената от адвокатите работа. Става въпрос за две дружества – ЕАД „БулЛойерс” ООД и „Атанасов” и за работата им в периода 25 юни – 23 септември тази година.
Съгласно документите, „БулЛойерс” е фактурирало 16 898,38 лв., с фактура № 337 от 04.08.2014 г., а месец по-късно фактура № 338 от 03.09.2014 г. също за 18 000 лв. Оказва се, че за един месец въпросното дружество не е издавало друга фактура.
Още по-интересна е ситуацията в адвокатско дружество „Атанасов”. То е собственост на съдружник в „БулЛойерс” – Бисер Атанасов и има фактура за 108 250,17 лева за услуги, свързани с ТБ „Виктория”. Общо за периода 25 юни – 23 септември двете фирми са взели 161 148,55 лева за работата си с ТБ Виктория.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
Според „Биволъ” и двете дружества имат пълен достъп до всички кредитни досиета в ТБ „Виктория”. Съответно Божидар Атанасов е съставил възлагателно писмо, с одобрението на квесторите и на база на него има образувани изпълнителни дела по големи, необслужвани кредити на ТБ „Виктория”. За завеждането на тези дела е и възнаграждението от 108 хил. лева на адвокат Димитров, казва „Биволъ”. Интересен факт е, че за да се образува изпълнително дело, е необходимо да се подаде и подпише молба по образец до частен съдебен изпълнител.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
Междувременно от „Активни потребители” публикуваха проучване, което показва, че почти 25% от банките в България и 75% от кредитните къщи не предоставят преддоговорна информация за потребителските кредити под формата на Стандартен европейски формуляр.
Девет от деветнадесет изследвани банки са предоставили формуляра във всичките три посетени клона, една e предоставилa в два от три клона, четири са предоставили в един от три клона и пет не са предоставили в нито един от посетените клонове. В изследването бяха включени и пет финансови къщи, отпускащи потребителски кредити. При тях само една от пет предостави стандартния формуляр, казват „Активни потребители”.
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Още: Сделките с имоти в България намаляват през 2024 г.