Полша сключи сделка с американската компания "Уестингхаус илектрик" за проектиране и изграждане на първата атомна електроцентрала в страната. Споразумението беше подписано във Варшава от полския министър за климата и околната среда Ана Москва и посланика на САЩ Марк Бжежински по време на посещението на американския президент Джо Байдън.
Още: Тръмп ще спира руската инвазия в Украйна с нова тактика
Москва заяви, че строежът на АЕЦ-а вероятно ще започне през 2026 г., а комплексът ще се включи към електропреносната мрежа на страната през 2032 г. Бжежински допълни, че сигурните енергийни източници са от ключово значение за развитието на икономиката.
ОЩЕ: ЕП обяви как ще намали зависимостта от изкопаемите горива, внасяни от Русия
Полша опитва да премине към възобновяеми енергийни източници, но към момента 70% от електричеството в страната се произвежда от въглищни централи, съобщи Асошиейтед прес, цитирано от БТА. Споразумението предвижда сътрудничество между "Уестингхаус" и полската ядрена компания "Полске електровне ядрове".
Още: Държавната "Мини Марица-изток" е удължила договора за въглища с "Брикел"
Още: Тръмп заплаши европейска стока с 200% мито