При сделки с коли, които вече са имали поне една регистрация у нас, собствениците ще трябва да представят в службите по регистрация на МВР издаден или заверен от общината документ за платен данък, когато са ги придобили. Това са част от промените в Закона за движение по пътищата.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Промените се правят, за да се премахнат възможностите за прехвърляне на кола без да бъдат платени дължимите налози. Според вестника тази "вратичка" в закона за спестяване на местен данък е ощетила общинските бюджети с поне 60 млн. лв. за 10 години.
Данъкът се икономисвал най-често при сделки със скъпи коли или камиони. Собствениците се възползвали от ниша в Закона за местните данъци и такси и стара наредба на МВР от 2000 г., според които не се дължи общински имуществен данък при придобиване на кола, ако тя няма регистрация в КАТ.
Поради това собствениците пускали искане за сваляне на номерата, след което прехвърляли собствеността, най-често на свързани или подставени лица, без да платят местен данък. Сделката ставала, докато не е изтекъл срокът за техническия преглед и на застрахователните полици по "Гражданска отговорност", за да не се плащат повторно.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Как общините ще контролират покупките на коли, четете в Expert.bg.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления