България незабавнно ще започне процедура за влизане в единния банков надзорен механизъм на Европейския съюз. Това заяви президентът Росен Плевнелиев след приключване на близо 4-часовите консулатации при него днес.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Плевнелиев заяви, че това е бил един от въпросите, по които участниците са постигнали пълно единодушие. Другите мерки, по които е постигнат консенсус, са:
Депозитите до 100 000 евро в Корпоративна търговска банка са гарантирани със закон (както и тези в другите банки) и ще продължат да бъдат такива.
На КТБ ще бъде извършен международен одит.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Българската народна банка ще поиска проверка от европейския банков орган за оценка ефективността на надзора на българските банки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Ще има актуализация на бюджета на Здравната каса.
Бюджетният дефицит ще се вдигне до 3%, размерът на държавния дълг ще се увеличи.
Въпросът, по който участниците в консултациите, не са постигнали съгласие, е дали да има специален закон за КТБ. Според президента обаче това не е голям проблем, тъй като действащото законодателство в България разполага с достатъчно добри механизми за реакция.
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Още: Американските търговски камари в Европа призоваха политическите лидери за диалог
"Прокуратурата и органите ще действат категорично. Ще се използват всички механизми на международното правно сътрудничество за разкриване на офшорни компании, на които са отпускани кредити в разрез с регулациите", заяви Плевнелиев.
„Дебатирахме да се извърши международен одит на банката, да се разкрият активите закупени с тези кредити и да се предприемат действия по възстановяване на бюджета и фонда за гарантиране влоговете на банките. Всеки, който е нарушил закон, ще носи своята голяма отговорност”, каза още президентът.
Той обясни, че са дебатирали и по отношение на европейските фондове и как България да успее да усвои в оставащите година и половина средства от тях „Те са генератор на развитието и предпоставка за модернизацията на страната. До 2015 година България трябва да усвои близо 3 млрд. евро. Временно има проблем в две оперативни програми. В тези програми основни бенефициент са общините”, посочи той.
Плевнелиев коментира още, че са постигнали съгласие, че правителството, което и да е то, ако е необходимо и законодателна промяна, да се предвидят необходимите средства, за да се гарантира усвояване на еврофондовете, а бенефициентите да бъдат подпомогнати и мотивирани, за да ускорят процеса. „Да покажем ясно и категорично – по-добре да дадем 200 млн. сега, за да усвоим 2 млрд. до края на следващата година”, каза още Росен Плевнелиев.
В консултациите участваха Михаил Миков, председателите на всички парламентарни групи без партия "Атака", министър-председателят Пламен Орешарски, заместник министър-председателят Зинаида Златанова и министърът на финансите Петър Чобанов. На обсъждането участват и главният прокурор Сотир Цацаров, управителят на БНБ Иван Искров и подуправителят на БНБ Калин Христов.