По традиция в началото на октомври, точно когато гроздето шепти в каците и разказва спомени от лятото, Българската асоциация на сомелиерите (БАС) провежда конкурса най-добър сомелиер на годината. Всъщност той започва няколко месеца по-рано с регионални състезания в Бургас, Пловдив и София, за да се стигне до финала в столицата, където най-добрите мерят сили в двудневно състезание.
Още: Подгответе се за по-дълги опашки на летищата: Предупреждение от Европейския потребителски център
Още: Инфлацията на празничната трапеза: Колко по-скъпа ще е тази година?
Тази година то се проведе на 9 и 10 октомври в хотел „Централ Форум”, като генералният спонсор Винпром Пещера бе осигурил награден фонд, достатъчен да постави началото на подготовката на сомелиера по международни стандарти поставени от Международната сомелиерска асоциация (ASI).
В осмото издание на съревнованието участваха 50 души от цялата страна, като изискванията към тях бяха изключително високи и поставени директно от Международната сомелиерска асоциация (ASI). А именно – поне 3-годишен стаж в ресторантьорския бранш, работещи като сомелиери и задължително да са завършили с отличие сомелиерски или друг винен курс.
Още: Обрат с цената на петрола заради данни от САЩ
Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти
Кандидатите бяха оценявани от 10-членно жури, съставено от енолози и професионалисти от ресторантьорския бранш. В първия ден на конкурса участниците решаваха писмен тест с 40 въпроса, след което показаха уменията си в декантиране на отлежало вино и сервиране на пенливо вино. Тук, освен за маниери и сръчност, журито следеше да няма петна по покривката, коркови частици в течността, както и всички операции да се изпълняват безшумно. Въпреки широко разпространената традиция за шумно отваряне на шампанско, например, етикетът изисква сервирането на пенливо вино да става без гърмеж на тапа и без преливане от бутилката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
С всички тези изисквания най-добре се справиха Петрана Груева, Пламен Димитров, Йосиф Орешков и Владислав Димитров, които продължиха борбата за престижното звание и във втория ден, изпълнен с още повече предизвикателства – препоръчване на напитки по зададено меню, сервиране на бутилка пенливо вино, декантиране на червено отлежало вино, дегустация и определяне на две вина, както и идентифициране на пет високоалкохолни напитки.
Победител в конкурса стана Пламен Димитров, който освен титлата Сомелиер на България за 2013 година получи специален приз и парична награда от лидера в алкохолната индустрия у нас Винпром Пещера. Неговите подгласници бяха Владислав Димитров, Йосиф Орешков и Петрана Груева.Топ сомелиерът на България ще представя държавата ни на най-големите сомелиерски състезания в Централна Европа и зад Океана.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
В България вече над 2200 души са преминали успешно базисното обучение по сомелиерство, а още около 150 души и по-високото второ ниво. По думите на Мария Йорданова, председател на БАС, целта на ежегодния конкурс е да популяризира професията на сомелиера, а оттам и да повиши културата на винопотреблението у нас, както и качеството на обслужване в целия туристически бранш.