Актуализирането на данъчните оценки на имотите, каквото не е правено повече от 10 години, е стъпка в правилната посока и тази стъпка ще има по-сериозен ефект върху местните приходи на общините. Предвиждахме, че тази мярка ще бъде предприета веднага след местните избори.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Това каза Петър Ганев, старши изследовател на Института за пазарна икономика (ИПИ). Институтът представи днес акцентите от своето 12-о издание на проучването "Регионални профили. Показатели за развитие 2023".
"Очаквахме, че промяната ще стане през промяна на Приложение 2 в Закона за местните данъци и такси. Да стане чрез актуализация на коефициента за местоположение, както е направена и последната промяна. Въпреки това беше възприет друг подход - да се промени базисната оценка", посочи Ганев, цитиран от БТА.
Още: Петър Ганев: Бюджетът е като магическа кутия, все стигаме до 3% дефицит
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Чрез този подход оценките ще се съобразяват с промяната на цените чрез механизъм за актуализация всяка година.
Старши изследователят на ИПИ е убеден, че промяната е стъпка в правилната посока. Според него не бива да се допуска подобно изоставане, каквото има сега, на данъчните от пазарните оценки. За имоти в центъра на София разликата, по думите му, е десетократна.
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
"Това вече ще има по-сериозен ефект върху местните финанси, но пак няма да промени голямата картина и затова продължаваме да настояваме 2 процента от подоходното облагане да остава в местния бюджет. Ефектът там вече ще бъде над 20 пъти по-голям, отколкото би бил ефектът от потенциалната промяна в данъчните оценки", посочи Ганев.
Според него именно това е голяма реформа.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари
Още: България се изкачва до 23-то място по икономическа свобода
Иначе цялостната му оценка за предприеманите действия в посока децентрализиране на финансовите приходи за местната власт е, че това става на малки стъпки. Като такава малка стъпка той определи и обсъжданата идея част от заведенията да преминат към патентен данък, вместо да плащат корпоративен данък.
"Това е пример за една малка стъпка, подобна на туристическия данък, който от такса стана данък или при практиката с такситата", изброи той. "В общия случай това са полезни стъпки, но не променят драматично собствените приходи на общините", обобщава експертът.