Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петър Чобанов: "Бюджет 2021" е раздаване на калпак

23 октомври 2020, 08:07 часа • 4518 прочитания

Трудно можем да наречем Бюджет 2021 "антикризисен бюджет". По – скоро е бюджет, при който виждаме едно раздаване на калпак. Това е бюджет, създаден по линия на най-малкото съпротивление, с идеята – като се раздаде на калпак, после този калпак да се превърне в глас на следващите избори. Трябва много добре да бъде обяснено в доклада към бюджета - какво общо с COVID кризата имат разходите на калпак, защото според мен те нямат. Така коментира новата финансова рамка за 2021г. Петър Чобанов, бивш министър на финансите от БСП и директор на Института по икономика и политика в УНСС пред btv.

Критиките към проектобюджета за следващата година, публикиван от Министерство на финансите, не спират. Вчера Николай Василев го нарече също  "предизборен бюджет" на хаотичните харчове. Николай Василев с унищожителен анализ: "Бюджет 2021" е изцяло предизборен, няма нищо за кризата в него

Какво предвижда самият проектобюджет 2021? МФ: Дефицит от 3,9% от БВП догодина, социалните разходи надхвърлят 18 милиарда лева

Този бюджет ще доведе до опасността да навлезем в дългова спирала, категоричен беше Чобанов. "Като цяло дългът се очаква да нарастне над 5 млрд. лв. Очаква се за последните 3 месеца на годината да бъдат похарчени 6 млрд. лв. Това са едни стряскащи големи числа, които продъжават и следващата година."

Очакваните дефицити са над 5%, което ни отдалечава на изпълнение на критериите за членство в ЕС, обясни той.

"Ако в края на 2019г. консолидираният държавен дълг е около 25 млрд. лв. Очакванията са към 2023г. той да бъде 40 млрд.лв. Виждате какво огромно нарастване", каза още Чобанов и прогнозира, според проектобюджета за 2021г., дългът всъщност да е още по-голям.

Следващата година е предвиден нов, скромен дълг от 4 млрд. лв., които няма да стигнат до никъде, каза Чобанов.

По думите му следващото правителство ще трябва да изтегли нов дълг и това е "гарантирано".

Навлизаме в кризата

Навлизаме в кризата. Освен коронавируса.  Проблемите са структурни и липса на реформи в целия ЕС или по-голямата част от него. Правителствата нямат стимул да правят реформи, защото получават помощи, има изобилие на ликвидност. Това финансиране на калпак се наблюдава и в други държави, не само тук, обясни бившият финансов министър.

Добре, ще развалим икономиката и после ще я оправим. Най-големият ни проблем обаче е менталността - поведението и разграждането на държавността, което виждаме. Имаме фрагментирано познание и не можем да седнем и да се разберем за реформите, които сега е времето да се случат. Но докато не минат изборите няма как да го видим, каза още Чобанов.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес