Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петкова направи първа копка на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци

29 август 2017, 15:40 часа • 1881 прочитания

"Изграждането на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци е изключително важно за бъдещото развитие на българската ядрена енергетика", каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на официална церемония, с която бе даден старт на строителството на Националното хранилище за ниско- и средно радиоактивни отпадъци.

Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Символичната „първа копка“ бе направена съвместно от министъра на енергетиката Теменужка Петкова и изпълнителния директор на ДПРАО Дилян Петров на площадка „Радиана“, намираща се в непосредствена близост до АЕЦ „Козлодуй“.

Проектът за изграждане на Националното хранилище за Радиоактивни отпадъци се изпълнява от Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци”. Съоръжението е предназначено за преработени и обезопасени радиоактивни отпадъци, генерирани единствено на територията на България.

Капацитетът на хранилището е 138 200 куб. метра, предвижда се хранилището да се експлоатира 60 години като през целия период ще се провежда стриктен контрол както на площадката на съоръжението, така и на околната среда. След затварянето му ще бъде подложено на мониторинг в продължение на още 300 години.

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

За първия етап от изграждането е осигурено безвъзмездно финансиране в размер на 143 млн. лв. от Международен фонд "Козлодуй" чрез Европейската банка за възстановяване и развитие. Очаква се да бъде въведено в експлоатация през 2021 г.

Изграждането на НХРАО е част от ангажиментите на България като страна-членка на ЕС, експлоатираща ядрени мощности. Германо-български консорциум „Национално хранилище за радиоактивни отпадъци“ ще изгражда първия етап от НХРАО, който включва 22 клетки за погребване на РАО. Водещ партньор в консорциума е NUKEM Technologies GmbH, включени са и четири български компании.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес