Годишен растеж между 21 и 35 процента за последните 5 години. Средно 636.59 евро са похарчени в сегмента онлайн търговия само през 2020 година. През 2019 година, делът на БВП, който се пада на оборота в онлайн търговията в България, е 1,53% (над 895 млн. евро). Това са най-впечатляващите числа в паспорта на индустрията „Електронна търговия” в България.
Още: Кой ще плати цената за митата на Тръмп?
Още: Пилешко с хлор и говеждо с хормони: Защо никой не иска да купува от САЩ, въпреки призива на Тръмп
Прогнозата на Българската асоциация по електронна търговия (Bulgarian E-commerce Association) е, че растежът на онлайн търговията в България ще продължи да е двуцифрен! Само за 2020 година се очаква обем от 974 млн. евро на електронната търговия в България – изчисленията са в ход, а през 2019 година обемът е 895 млн. евро. Само за 5 години този обем е на път да се утрои!
През последните 12 месеца, 21,7% от българите на възраст между 16 и 74 години са си купили стока онлайн. Повече пазаруват жените – 22,7%, мъжете са 20,6%. Живеещите в градска среда по-често се възползват от сектора, но и на село показателят не е слаб – 13%!
Според статистиката за 2019 година, най-много се купуват дрехи и спортни стоки – 76,4% от пазарувалите купуват това, а 35,3% вземат стоки за дома. Най-малко са купувани лекарства – само от 5,2% от пазарувалите онлайн.
Още: Фон дер Лайен заплаши с допълнителни налози американските технологични гиганти
Още: Четири въпроса към държавата за магазините в пощите - нула конкретни идеи как ще работят
Учудващо или не, но най-напред в онлайн пазаруването е Северозападния район (25.4%), а на второ място е Югозападният (24,3%), където се намира София. Най-малко онлайн пазаруват в Северен централен район – 14.5%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изненада с вноса на втечнен природен газ в Европа
Още: ЕС и Китай започнаха преговори за премахване на митата върху електрическите автомобили
Всичко за паспорта на електронната търговия в България можете да научите ТУК!