2,6 до 3,6 млрд. лева – това е печалбата от незаконната търговия с цигари за последните 11 години в България. Сумата е сравнима с приходите от облагането на законната търговия само за 1 година – например през 2017 година в българската хазна са влезли 2,9 млрд. лева. Това сочи съвместен анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) и социологическата агенция "Алфа Рисърч".
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Най-голяма печалба от незаконна търговия с цигари има при първото правителство на Бойко Борисов. През 2010 година печалбата е между 450 и 640 млн. лева. Към момента, въпреки свиването на незаконната търговия, приходите от нелегалната търговия с цигари не са за пренебрегване, като се оценяват между 110 и 160 млн. лева за миналата година.
Според изследването към края на април 5,6% от пушачите в България пушат цигари, предназначени за износ. А над 11% от пушачите признават, че им се случва да пушат нелегални цигари.
Над 90% от цитираните 250 хил. пушачи споделят, че основната причина да търсят незаконни продукти е цената. Основният начин на снабдяване с незаконни цигари е "от приятели" - цели 37,8% от пушачите казват това. На второ място, с 35,7% е отговорът "купувам ги на улицата". А покупката на открит пазар се прави от 25,9% от запитаните.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
Регионални особености
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
Оказва се, че в Свиленград се пушат най-много незаконни цигари, а на второ място е Плевен. Хасково и Видин са трети и четвърти. Габрово е градът, където най-малко се пушат незаконни цигари. София се нарежда в златната среда.
По-голямата част от потребявания в страната тютюн за пушене е нелегален. Моментната картина, регистрирана чрез показани или описани от респондентите пакети тютюн, показва много висок дял на нелегалните продукти, които достига до 70%. Анкетираните споделят, че купуват разфасовки между 30 и 1000 грама, като често пакетите нямат обозначени марки, а цените варират при едни и същи грамажи на тютюна.
Предвид данните от доклада, ИПИ препоръчва акцизът върху цигарите да се запази на сегашното ниво, а контролът от страна на МВР и Агенция "Митници" при производствения процес да бъде "на място". Изрично отбелязано е, че български незаконни цигари могат да бъдат намерени на чужди пазари и е даден конкретен пример с Турция. Влизането в сила на системата за идентификация и проследяване на всички кутии цигари в ЕС от май 2019 година, в т.ч. тези предназначени за износ в трети страни, ще подпомогне допълнително установяването на произхода на българските незаконни кутии, които са намерени на чужди пазари, смята ИПИ.
Още: Отчетоха спад на парниковите емисии в Германия
Още: Предложенията за работа в България намаляха драстично в края на 2024 г.