Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Партийни и роднински назначения в "Булгартрансгаз", личи и сянката на Кремъл: Разкрития на АКФ (ВИДЕО)

06 януари 2025, 10:19 часа • 2964 прочитания

Неправителствената организация Антикорупционният фонд (АКФ) твърди, че е разкрила политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в държавното дружество "Булгартрансгаз" - практическият монополист в преноса на синьо гориво у нас, стопанисващ редица стратегически обекти в енергийната инфраструктура на страната. АКФ публикува втора част на разследването си около проваленото (засега) разширение на газохранилището "Чирен" (обект на текущо разследване от Европейската прокуратура), като фондът посочва "съмнения за утвърден клиентелистки модел" в "Булгартрансгаз".

Още: Договорът за разширяването на газохранилището в Чирен е прекратен

Припомняме, че в първа част от разследването беше разказано развитието на възложената през 2022 г. обществена поръчка. Там беше посочено, че вътрешен одиторски доклад показал данни за злоупотреби, включително промени в технологията и изпълнителите, които потенциално може да застрашат ключовия за енергийната ни сигурност проект. Строителството на новите сондажи в "Чирен" трябваше да е завършено до края на 2024 г. или в началото на 2025 г. На практика, България може да загуби 78 млн. евро финансиране от ЕС, потвърди миналия месец служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който преди това беше директор на "Булгартрансгаз".

"През ноември тази година изнесохме данни за сериозни нарушения в обществената поръчка за разширението на "Чирен" и за озадачаващото бездействие на тогавашния изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов и на държавните контролни органи", каза Лора Георгиева от правния екип на АКФ. "Втората част на разследването предлага възможни отговори на въпроса "Защо липсват категорични действия в защита на публичния интерес?".

Снимка: Владимир Малинов, БГНЕС

Десетки служители на "Булгартрансгаз" - свързани с партии и държавни органи

Освен споменатите във видеото лица, АКФ публикува и разширен списък с 33-ма служители на "Булгартрансгаз", свързани с партии, корпоративни интереси и държавни контролни органи.

Още: Путин го няма в изпълнението на "Турски поток" в България, всичко е наред: Отговор на енергийния министър

Руско влияние?

Две от назначенията са в Надзорния съвет на дружеството и будят сериозни притеснения за възможно влияние на руски енергийни интереси. Един от членовете на надзорния орган - Александър Каназирски - съставя програмата за визитата в София през април 2013 г. на Александър Бабаков, специален пратеник на диктатора Владимир Путин по енергийни проекти и заместник-председател на руския парламент. АКФ посочва, че Каназирски е собственик на множество компании, една от които е "Протеус Мениджмънт" ЕООД, дължи над 220 000 лв. на Националната агенция за приходите (НАП) и наскоро беше споменат в разследване на BG Elves за заобикаляне на икономическите санкции срещу Русия.

Бабаков, от своя страна, попадна под прожекторите в България покрай аферата с "Турски поток": Публикуван е нов документ за руска връзка за уговорка за строежа на "Турски поток".

Председател на Надзорния съвет на "Булгартрансгаз" от 2014 г. до днес е Кирил Георгиев, бивш общински съветник на ГЕРБ в София. Любопитното е, че той съчетава поста си с още два – директор на дирекцията в АЕЦ Козлодуй, отговорна за изграждането на 7-ми и 8-ми блок, и служител на гръцкото частно дружество "Митилинеос", което търгува с руски газ.

Още: Официално: Няма отчет колко пари печели България от "Турски поток"

Още политически връзки

Таня Цветкова, бивш началник на политическия кабинет на енергийния министър на ГЕРБ Теменужка Петкова (пътната карта за "Турски поток" беше подписана по време на нейното управление на енергийното ведомство), в момента също съчетава две длъжности - главен специалист "Проекти и финансиране" в "Булгартрансгаз" и позиция в Министерство на енергетиката в отдела, контролиращ енергийните проекти, финансирани с евросредства.

Снимка: Министерство на енергетиката

Освен Георгиев и Цветкова, редица други ключови служители на "Булгартрансгаз" са свързани с емблематични лица от ГЕРБ, твърди Антикорупционният фонд и ги назовава:

  • Стефка Александрова, секретар на Управителния съвет и експерт "Ключови проекти", живее на съпружески начала с Иван Стоянов, който повече от десетилетие е личен телохранител на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, твърди АКФ;
  • Антон Георгиев, служител в Дирекция "Управление на договори", е зет на ген. Тодор Коджейков, директор на Правителствения авиоотряд и бивш телохранител на Борисов, посочва АКФ;
  • Делян Димитров, бивш член на Управителния съвет (от януари 2015 г. до началото на 2023 г.), е съпруг на Севделина Арнаудова, която е пиар на ГЕРБ.
  • Таня Захариева, председател Общинския съвет на Хасково, в период от шест години е била и председател на Управителния съвет на "Булгартрансгаз" (януари 2015 г. - февруари 2021 г.). Докато Захариева заема ръководния пост, в редиците на "Булгартрансгаз" се присъединява и нейният син Теодор Захариев, който за шест години израства от стажант до заместник-директор на Дирекция "Финанси и контрол", където се вземат важни решения по разплащането по обществени поръчки.

Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"

Споменато е името и на Теодор Одрински, който заема длъжността Специалист "Критична инфраструктура" и е бивш председател на Съвета на директорите на "Трейс Груп Сърбия" ЕАД. Той е с друга политическа връзка, посочва АКФ - секретар е на партията "Нова алтернатива", сега част от "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган чрез партия "Сбор".

По роднински

Роднините на ключови служители във важни държавни контролни органи са също добре позиционирани в "Булгартрансгаз".

Албена Белчева, специалист "Бизнес развитие" в "Булгартрансгаз", е дъщеря на доскорошния служебен заместник-министър на финансите Стефан Белчев, който е и бивш директор на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Именно АДФИ през юни 2024 не откри нарушения в обществената поръчка за "Чирен" въпреки множеството данни за нарушения, описани от тогавашния вътрешен одитор на "Булгартрансгаз" Велко Пеев. Пеев и освобождаването му от работа от държавната компания са отделна тема, научете: Пълна каша с уволнен заради разширението на "Чирен" одитор - защо е освободен?

Владимир Малинов, доскорошният изпълнителен директор на държавното дружество и настоящ служебен министър на енергетиката, е съпруг на Георгица Стоянова, член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) от 2016 г. насам, издигната от ГЕРБ.

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Снимка: БГНЕС

Председател на КЗК, също от 2016 г. и също издигната от ГЕРБ, е Юлия Ненкова, майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков и свекърва на Пламена Ненкова - бивш служител в "Булгартрансгаз". Сега Пламена Ненкова е заместник-изпълнителен директор "Международни отношения и бизнес развитие" в "Главболгарстрой Холдинг". Що се отнася до Юлия Ненкова, тя беше заместник-кмет на Столична община в направление "Законност, координация и контрол", когато Бойко Борисов управляваше София.

Специално внимание заслужават връзките между "Булгартрансгаз" и Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС). В редиците на газопреносното дружество се трудят немалко бивши служители на ДАНС, някои от които – като Иван Стефанов и Ганчо Ганчев, са специалисти "Защита на критичната инфраструктура" – разполагат с професионален опит и в бившата Държавна сигурност, посочва АКФ.

Семейството на Ганчев също е добре позиционирано по оста ДАНС – "Булгартрансгаз". Дъщеря му Вилияна Янкова, бивша деловодителка в ДАНС, е секретарка на Владимир Малинов в "Булгартрансгаз", а сега и в Министерство на енергетиката. Съпругата на Ганчев е секретарка на административния секретар на ДАНС Красимир Славов. От друга страна, синът на Красимир Славов, Слав Славов, е главен специалист "Бизнес планиране и развитие" в "Булгартрансгаз", отчита Антикорупционният фонд.

Още: Разкрития: България не е плащала таксите по договора за газ с "Боташ" от половин година (СНИМКИ)

Прави впечатление и фактът, че много от служителите на ръководни постове в "Булгартрансгаз" са паралелно назначени и в държавната газова борса "Газов хъб Балкан". Сред тях са: Кирил Равначки, Дарина Колева, Симона Баракова-Тонева, Елена Иванова. Възниква въпросът дали тези служители практически могат да изпълняват задълженията си по двете позиции и дали е обосновано да получават заплащане и от двете дружества. Дублирането на ключови позиции, заедно с факта, че "Газов хъб Балкан" е 100% собственост на "Булгартрансгаз", поставя и по-големия въпрос за независимостта на енергийния оператор и на газовата борса. Това е и в противоречие с изискванията на Третия енергиен пакет на Европейския съюз за независимост на енергийния оператор, както и в нарушение на националното и европейското законодателство за защита на конкуренцията, казват от АКФ.

Според директора на фонда Бойко Станкушев, "от способността на "Булгартрансгаз" пълноценно да служи на обществения интерес, както и от тази на регулаторните органи да осъществяват ефективен контрол върху важни решения на ръководството на дружеството, зависят стратегически енергийни проекти. Подобни проекти като Чирен включват разходване на милиарди левове европейско и национално финансиране и поставят на карта сигурността и рентабилността на енергийните доставки".

Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност

Снимка: Бойко Станкушев, БГНЕС

Позиция на "Главболгарстрой"

От АКФ са пратили въпроси на "Булгартрансгаз" за критериите за заемане на описаните в разследването ни длъжности, както и дали са провеждани конкурси за назначаването на споменатите служители. Въпроси са били отправени и до ДАНС, КЗК и "Главболгарстрой". Отговор идва само от "Главболгарстрой" - главен партньор в консорциумите, които бяха ангажирани да правят трите части от разширението на "Чирен" - наземна и подземна част (направата на сондажите), както и свързващ газопровод с газопреносната мрежа на България, която е част към "Балкански поток" (българската част на "Турски поток"). Дружеството се отказа от осъществяването на проекта за сондажите.

В отговора си компанията пише, че "от подписването на договора за изпълнение на проект "Разширение на капацитета на "ПХГ Чирен – Сондажен фонд" до момента на прекратяването му по взаимно съгласие, ДЗЗ "Ю Джи ЕС ДРИЛИНГ ЧИРЕН" е извършвал всички предвидени в техническото задание до този срок дейности съгласно законовите разпоредби и не е нарушил нито един член от ЗОП".

Що се касае до останалите лотове на поръчката, касаещи разширяването, "Главболгарстрой" е "изпълнила и продължава да изпълнява всички поети ангажименти по Лот 1 и Лот 3", казват от компанията. Посочват, че по отношение на Лот 1 – "Надземна част", е извършена пълната модернизация на надземната част, като са подменени "напълно амортизирани компресори и съоръжения, произведени в несъществуващия вече Съветски съюз, с най-новите високотехнологични машини на пазара". "Категорично отхвърляме необоснованите твърдения, които според нас произтичат от липса на експертиза и информираност. Надземната част се изпълнява в пълно съответствие с изискванията на компетентните органи (БТГ, ИДТН, ГДПБЗН) и прилага най-иновативните международни технологии. В момента се завършват СМР, единичните изпитания и изпитанията на якост и плътност, като предстои подписването на Акт Образец 15 и преминаването към комплексни изпитания и въвеждането в експлоатация на новото монтирано оборудване", посочват от "Главболгарстрой".

Още: Защо няма неустойка за държавата за разширението на Чирен: Обяснение на енергийния министър

За Лот 3, включващ изграждането на 41 км газопровод и две станции за очистване на газопровода - СОГ "Бутан" и СОГ "Чирен", дружеството казва, че вече е въведен в експлоатация и осигурява "ключова връзка между газохранилището в с. Чирен с "Балкански поток" (бел. ред. - българската част на "Турски поток"). Тази свързаност значително подобрява надеждността и ефективността на преноса на природен газ от оператора – "Булгартрансгаз", пишат от компанията.

Главният изпълнителен директор на "Главболгарстрой Холдинг" завършва писмото си с това, че на този етап дружеството "не възнамерява да изнася публично каквато и да била информация до приключване на разследването на Европейската прокуратура" и че компанията "остава ангажирана с принципите на прозрачност, професионализъм и законност".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес