Народното събрание отхвърли ветото на президента Румен Радев върху закона, който предвижда пълна либерализация на пазара на електрическа енергия за битовите потребители до 2026 г. Решението беше взето със 133 гласа "за" и 49 "против".
Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море
"Стандартът на живот на мнозинството от българските граждани остава най-ниският в Европейския съюз, а предвидените промени биха могли още повече да затруднят именно хората, които и без това трудно посрещат базовите си житейски разходи", пишеше държавният глава в мотивите си.
Президентът отбелязва, че приетият Закон за енергетиката се е отдалечил от целите на социалната държава, а неговото приемане не е придружено с пълноценна оценка на въздействието, като не са направени необходимите модели и прогнози, въпреки че се въвеждат положения, пряко засягащи благосъстоянието на българските граждани и устойчивостта на енергийната система. Още: Председателят на КЕВР очаква справедливи цени на тока
Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност
Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"
Дебатът
Бившият социален министър от БСП Георги Гьоков заяви по време на дебатите, че очаква ветото да бъде преодоляно, но че трябва да се вземат мерки за адекватни компенсации на енергийно бедните след излизането на свободния пазар за електроенергия. По думите му не е ясно как тези промени ще повлияят на цените на тока.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мерц би подкрепил преговори за споразумение за свободна търговия със САЩ
Колегата му Драгомир Стойнев също се включи. По думите му мотивите на Радев изцяло се припокриват с опасенията на опозицията.
"Все още не е ясно как ще бъдат компенсирани битовите потребители и откъде ще дойдат парите. От отпадането на обществения доставчик ще се сблъскаме с три обществени доставчика и това ще бъдат електроснабдителните дружества поне за 2 години. Как ще бъдат стимулирани да предлагат евтина енергия на гражданите до 2026 година? По никакъв начин, защото каквото и да предложат те ще бъдат компенсирани от всички нас от парите, които се събират, което е наистина изцяло недопустимо", каза той. Още: Петков: Може да изпуснем второто плащане по ПВУ, ако ветото на Радев мине (ВИДЕО)
Делян Добрев от ГЕРБ обяви, че е съгласен с част от мотивите на държавния глава.
Още: Цената на природния газ в Европа премина психологическа граница
Още: Новини от Китай доведоха до нова промяна в цената на петрола
"Има несъвършенства в този закон. С това сме наясно всички, но неговото приложение е от 1 юли 2024 година. Тоест ние имаме 8 месеца оттук нататък да направим необходимите промени в този закон, каквито са необходими, за да работи той без проблем. Предлагам въпреки всички притеснения, които имаме, въпреки аргументите на президента, които и ние ги споделихме по време на обсъжданията в енергийна комисия, да приемем отново този законопроект", каза Добрев.