Пандемията от коронавирус буквално блокира световната икономика. Държавите наложиха тежки извънредни мерки, за да ограничат разпространението на заразата, а все повече хора са поставени под карантина.
Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони
Още: Най-забавните търсения в eMAG през 2024: от „душ любител” до „мезонет за котки”
Цели индустрии бяха принудени да спрат работа – авиокомпаниите приземиха самолетите си, автомобилните заводи затвориха, а финансовите пазари преживяха болезнени спадове. Цените на петрола са на рекордно ниски нива за последните две десетилетия, чувството за несигурност и неизвестност властва навсякъде.
Икономическите щети са огромни, като засега никой не е в състояние да оцени дори приблизителния им размер. Очаква се сериозна рецесия в Европа и САЩ, а постепенно възстановяване може да започне най-рано през втората половина на годината.
Поради всички тези фактори еврозоната ще отчете негативен среден годишен ръст за 2020 г., докато този в САЩ се очаква да остане под първоначално планирания, прогнозират експерти.
Още: За по-малко от година: спестявания общо за над 4 300 000 лв. с абонамент за eMAG Genius
Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост
Невиждани мерки
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Държавите вече действат на доказания принцип, че извънредните ситуации изискват извънредни мерки. Те отделиха огромни суми, за да спасят икономиките си, да помогнат на гражданите и да осигурят нормалното функциониране на финансовата система.
Целта на мерките е да стабилизират и капиталовите пазари. Федералният резерв на САЩ свали основната лихва почти до 0%. Тъй като в Европа лихвеният процент от известно време е 0%, Европейската централна банка реши да не го понижава допълнително, а вместо това да разшири програмата за купуване на облигации и да насърчи отпускането на нисколихвени заеми на предприятия. Тези мерки изглеждат достатъчно адекватни.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Компаниите бяха подкрепени и със сериозни фискални стимули. Почти навсякъде се отлагат плащанията на данъчни и други задължения и се създават гаранционни фондове. Германия отдели 500 млрд. евро за кредитни гаранции, а Обединеното кралство отпусна пакет от 330 млрд. паунда в помощ бизнеса. И двете държави са готови да окажат допълнителна подкрепа при нужда. Ръководеният от Кристалина Георгиева Международен валутен фонд подготвя заемен фонд от 1 трилион долара.
Несигурността сложи край на възходящия пазар
Ситуацията все още е твърде неясна и не може да се предвиди как ще се развие през следващите месеци. Икономическият ефект също е трудно да се оцени, но той зависи най-вече от това колко дълго ще продължи карантината.
Известно е, че капиталовите пазари не обичат подобни сценарии. През последните седмици видяхме класическото "бягство" към по-сигурни активи, считани за "убежища" в подобни ситуации.
Масовите разпродажби на активи изтриха натрупаните в последната година печалби. Макар да отчитат спад до нивата от последната финансова криза, пазарите изглеждат по-уравновесени като очакваното свиване в производството вече е отчетено в цените.
Все още се оценява възможността за влошаване на икономиката. Инвеститорите активно търсят по-сигурните държавни облигации, натискайки доходността по тези инструменти до едни от най-ниските нива.
Период на изчакване
Предполагайки, че настоящата ситуация ще бъде с временни последици, движението на цените на акциите през тези дни предлага нови възможности. Но далеч не е сигурно, че инвеститорите на пазарите бързо ще се ориентират към тези възможности.
Те все още предпочитат сигурността на държавните облигации, дори при ниска доходност, която не компенсира инфлацията. Акциите все още са табу, въпреки че в ценовите им равнища вече са включени крайно негативни сценарии.
Новините през следващите месеци вероятно ще останат негативни. Икономическите индикатори ще бъдат под натиск. Печалбите на компаниите ще намалеят.
Спадът в цените през последните седмици драстично промени пропорциите в портфолиата на KBC Асет Мениджмънт. Делът на акциите вече е достигнал целевото си ниво и финансовите мениджъри засега предпочитат да запазят това ниво.
В пропорциите с акции, дружеството разполага с по-отбранителни акции като сектори и географски райони, предпочитайки развиващите се пазари, където вирусът вече преминава. Инвестиционните експерти действат далеч по-внимателно с експозицията си към европейски ценни книжа.
Какви възможности предоставя KBC Асет Мениджмънт, четете тук.