В Корпоративна търговска банка (КТБ) има определена ликвидност. Вчера с членове на БНБ е бил обсъден въпросът с това и служебното правителство търси начин в следващия месец да бъде осигурен достъп до част от средствата във всички депозити. Става въпрос за суми между 500 и 1000 лв., които ще могат да бъдат изтеглени. Това обяви служебният министър на финансите Румен Порожанов. Той допълни, че с тази мярка около 100 хил. депозанти ще могат да си получат всички пари.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
Икономистът обясни, че в момента какво се случва в изпадналата в затруднения финансова група знае единствено Българската народна банка (БНБ). Той добави, че иска КТБ да бъде напълно капитализирана от страна на кредиторите и инвеститорите, а не да се стигне до изплащането на депозити.
В момента в изпадналата в затруднение група тече одит. До месец той трябва да покаже дали наистина има ликвидна дупка. В тази връзка служебният министър на финансите не пожела да се наеме с оценки дали и колко голяма е тази дупка. Той допълни, че финансовото министерство настоява да бъдат разгледани предложенията на инвеститорите и основните акционери, до които са изпратени писма.
ПИБ
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Темата с Първа инвестиционна банка също беше засегната. В тази връзка служебният министър на финансите обясни, че от банката са представили искания от Европейската комисия план за преструктуриране, който вече е бил обсъден в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Предстои документът да бъде изпратен в Брюксел за обсъждане и последващо одобрение. Това може да се случи в рамките на 2 месеца.
Електричество
И министърът на финансите обяви, че от 1 октомври цената на електричеството трябва да се увеличи. (Подобно мнение изказа тази сутрин и зам.-шефът на ДКЕВР Еленко Божков).
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
Още: Обрат с инфлацията: Нови данни за еврозоната
Според Порожанов увеличението е неминуемо, тъй като НЕК е докарана до състояние, в което не може да обслужва задълженията си. Той добави, че непоследователната политика на енергийния регулатор е създала проблеми.
Проблеми с бюджета
Министърът на финансите очаква в края на годината бюджетният дефицит да достигне 1 млрд. лв. Той обясни, че страната няма да е заплашена от свръхдефицит от процедура по свръхдефицит от 3%, ако не се стигне до положение, в което държавата ще трябва да изплаща пари по депозитите в КТБ.
Порожанов коментира още, че приходите в бюджета за тази година са били надценени с 11%. Това е позволило "развързване на кесията", в резултат от което голяма част от предвидените разходи вече са направени. Икономистът допълни, че при заложен ръст на икономиката от 1,8% приходите е нямало как да се увеличат с 11 на сто.