От догодина делът на незаконните горива на българския пазар ще се засича веднъж на всеки 6 месеца. Това предвижда договор, който предстои да се сключи между Българската петролно-газова асоциация (БПГА) и Центъра за изследване на демокрацията, казаха председателят на БПГА Живодар Терзиев и старши анализаторът на центъра Тихомир Безлов, цитирани от в. "24 часа"
Още: Министър Малинов: Ще осигурим плавен преход във въглищните региони
Още: Левон Хампарцумян за поскъпването: Докато има кой да плаща, ще има поскъпвания
По същество делът ще се установява като разлика между потреблението на горива и данните за влезлите в бюджета приходи от акцизи за продадените горива, обясни Безлов.
“Данните за потреблението ще се вземат от толсистемата и от автомобилната администрация на транспортното министерство, която има данните за изминатите километри на превозните средства за обществен превоз на пътници и товари”, каза той. От фонд “Земеделие” ще се вземат данните за горивото на селскостопанските машини. За другата страна на уравнението ще се вземат данните от НАП за продажбите на горива от всички фискални устройства в страната, както и данните на Агенция “Митници” за постъпленията от акциз върху горивата.
Живодар Терзиев каза при представянето на данните за незаконните цигари, че “завижда и дори злобее” за начина, по който цигарената индустрия е обединила усилията си, за да установи дела на контрабандните цигари.
Още: Инфлацията в Германия се ускори с неочакван темп
Още: Ключова промяна: Митата на Тръмп ще са само за критично важните стоки
Припомняме, че в навечерието на традиционните ваканционни пътувания за Коледа и Нова година, инспектори на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) провериха 51 обекта, разпространяващи течни горива, на територията на цялата страна. Екипи на Главна дирекция контрол на качеството на течните горива (ГД ККТГ) са извършили 48 планови проверки на бензиностанции. Изпълнена е и една проверка по сигнал, съобщиха от Агенцията. Съвместно с органите на МВР, Агенция Митници и НАП са проверени 2 бензиностанции. При инспекциите са взети 77 проби от течни горива. От тях 32 проби са на автомобилни бензини, 42 проби на гориво за дизелови двигатели, 3 проби на маркирано гориво за извънпътна техника и селскостопански машини.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДАМТН излезе с препоръки за експлоатацията на газови бутилки
Още: Инвеститорските настроения в еврозоната спадат до над едногодишен минимум
За 6 от взетите проби са установени несъответствия с изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ) и Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ). При 4 от пробите е установено несъответствие на течните горива с изискванията за качество, съгласно изискванията на ЗЧАВ.
Най-често срещаното отклонение от нормите, заложени в „Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол“ (НИКТГУРНТК) при автомобилните бензини е по показател „дестилационни характеристики”. При горивото за дизелови двигатели е установено несъответствие за показател „пламна температура”. За останалите 2 проби е установено несъответствие с изискванията на ЗЕВИ за съдържание на биогориво в течно гориво. В резултат на тези проверки и във връзка с установените несъответствия, от началото на месец декември 2019 г. от пазара са изтеглени 13861 литра течни горива. От тях 3624 литра са автомобилен бензин, а 10237 литра са гориво за дизелови двигатели. На нарушителите са издадени 3 Наказателни постановления (НП) с наложени имуществени санкции в размер общо на 30 000 лв.