Българският фермерски съюз, който е част от европейски селскостопански организации, включително COPA – COGECA, изпрати отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за преразглеждане на споразумението за свободна търговия на ЕС с Меркосур.
Още: На прага ли сме на еврозоната? Мнението на икономисти
Още: Милиардерите в света са забогатели с още 2 трилиона долара през 2024 г.
Меркосур е най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка: Кои са основните стоки в двустранната търговия между ЕС и Меркосур?
Опасно месо от Бразилия
Причината, която изтъкват от БФС, са опасни стоки, като са дадени някои примери за внос от Бразилия.
"Например в говеждото месо, внесено от Бразилия, са открити множество опасни хормони като естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради опасност от рак, но широко използван в Латинска Америка. Това бе установено след скорошна проверка на ГД “Здравеопазване и безопасност на храните”", посочват от фермерския съюз.
Още: Глобалният елит е в Швейцария: Открива се Световния икономически форум в Давос
Още: Потенциалните купувачи на „Лукойл“: Има ли информация в Министерство на енергетиката?
"Също така царевицата и захарната тръстика, внесени от Бразилия, се обработват с многобройни пестициди - например атразин, който е изключен от употреба в Европейския съюз повече от 15 години", казват фермерите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без ток по празниците: Kакви компенсации обеща енергийният министър (ВИДЕО)
"Различните стандарти за безопасност и опазване на околната среда правят това търговско споразумение неустойчиво за производителите в ЕС и неконкурентно за фермерите, както и представляват риск за потребителите", коментира Георги Стоянов, който е председател на БФС.
Снимка: iStock
Още: България е втора в ЕС по ръст на строителството
Още: Гроздан Караджов: Влакове минават на червено, до месец затягаме мерките в БДЖ (ВИДЕО)
Още: Кабинетът одобри и остатъка от "украинската помощ" за земеделците
Още искания
Българските фермери обръщат още внимание на "търговското напрежение с Китай, сделката с Меркосур и влиянието на конфликта между Русия и Украйна, които влошават условията за земеделските производители в ЕС".
Те смятат, че е необходима политика, "която дава приоритет на конкурентоспособността на земеделието на ЕС и въвежда справедливи стандарти със страните партньори".
Писмото е подписано от повече от 50 организации, членки на COPA-COGECA, сред които и Български фермерски съюз. То е отправено и до унгарския премиер Виктор Орбан, чиято страна в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС.
Френските фермери на протест заради сделката с Меркосур
Френските фермери планират масови протести от понеделник срещу споразумението за свободна търговия с южноамериканския блок Меркосур с аргумента, че той ще напреди на селското стопанство на ЕС, предаде "Ройтерс".
Призивът за протести беше отправен от най-голямата фермерска организация - Фе Ен Ес Е А (FNSEA), съобщи БТА.
Все пак френските фермери не планират да блокират пътища и магистрали, както сториха миналата година по време на протести срещу евтиния внос от Украйна и тежката европейска регулаторна рамка.
Още: Макрон губи влияние в Брюксел: Търговията ЕС - Южна Америка го показва