Това, което се случи на 1-ви юли е, че КЕВР направи прогноза каква ще бъде цената на топлинната енергия. Има проблем, защото прогнозата се прави на база на наредба номер 5. КЕВР се застрахова за година напред за повишението. Това заяви омбудсманът Диана Ковачева по Нова телевизия.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Тя уточни, че цената на природния газ се променя ежемесечно. Цената на топлинната енергия обаче се променя само веднъж годишно. „Миналият отоплителен сезон показа, че прогнозите не са верни. Цените са завишени. Установено е, че са надплатени над 28 милиона“.
Омбудсманът е отправила питане към КЕВР как ще компенсират парите: „КЕВР няма как да направи реална прогноза, защото цената се променя непрекъснато. Аз настоявам да се промени наредбата, за да може всеки месец да казва дали се увеличава или намалява топлинната енергия, т.е. тя да върви близо до цената на природния газ и въглеродните емисии. Прогнозната цена няма как да е реалистична“.
Ковачева уточни, че е поискала да се направи проверка на абонатните станции: „Агенцията е направила проверка на 130 абонатни станции, през които достъпва топлинната енергия до сградата. От тях при 90 от уредите са с изтекъл срок на валидност. Това създава съмнение как измерват тези уреди“. Според нея КЕВР трябва да смени подхода при определяне на цената на топлинната енергия.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
По думите ѝ самите дружества имат нереалистична оценка за поисканото увеличение: „Поискаха 70% увеличение и получиха 20%. Как КЕВР реши, че точно такова трябва да бъде увеличението? Тук има нещо, което не е съвсем ясно и това буди недоверие у хората“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Още: Цената на тока за бизнеса доближава 500 лв. за мегаватчас
Тя коментира и казуса с пенсиите, по които е сезиран Конституционния съд: „Ако вие имате изискуемия стаж за пенсиониране, но не ви достига една година, вие имате право да с пенсионирате, но търпите санкция от намаляване на пенсията с около 5%. Това е пожизнено. Вие през целия период ще получавате по-ниска пенсия. Аз смятам, че това е несправедливо и нарушава принципа на равенство. Още повече, че в България пенсиите не са високи. Изпратих препоръки до социалния и финансовия министър“.