Около 330 000 българи са без постоянна работа, но и не търсят такава

07 ноември 2017, 07:55 часа • 11008 | прочитания

Около 330 000 българи са без постоянна работа, но и не търсят, и не учат. Това показват данни за последната година от проучване на фондация "Фридрих Еберт".

Още: Мащабните мита на Тръмп веднага повлияха на цената на петрола

Още: Само един зеленчук поевтинява: Цени и тенденции при храните

Според проучването демотивираният българин изглежда така: млад, на възраст между 18 и 29 години. Има средно образование, семеен е. Няма личен доход и разчита на дохода на друг член от семейството. Живее в село или малък град. Няма работа от поне една година или, ако има – е неквалифициран работник, информира bTV.

На въпроса "Защо не си търсите работа в България", близо половината от анкетираните отговарят, че няма подходяща работа за тях. 13% пък признават, че техни роднини ги издържат.

Повече от половината демотивирани българи смятат, че държавата е длъжна да им осигури работа. За тях най-важният мотив да работят е високата заплата.

Още: Всички говорят за него: Какво е конвергентният доклад за еврозоната? (ВИДЕО)

Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?

Съвсем наскоро излезе още едно подобно проучване на изследователски център "Тренд", възложено от Института за дясна политика. Според него: над 90% от българите смятат, че образованието и здравеопазването трябва да са напълно безплатни, а 86% са на мнение, че трябва да се гарантира минимален доход на всеки човек и че държавата е длъжна да осигури работа на всеки, който иска да работи.

Българинът отчетливо изисква сериозна роля на държавата в живота си, но в същото време не е склонен срещу това да бъдат повишени данъците. Нещо повече - той предпочита държавата да намали данъците и заедно с това да отделя по-малко за социални помощи и услуги, отколкото обратното.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес