Не бих правил крайни изводи по отношение на възможността да бъдат предоговорени условията с "Боташ". Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на блиц-контрола в Комисията по енергетиката.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Припомняме, че 49-ото Народно събрание задължи министъра да предоговори споразумението с турската компания, което се оказа неизгодно за страната ни. Решението беше взето при гласуване на доклада на специалната временна комисия, създадена по темата в миналия парламент.
Според събраната от комисията информация договорът е сключен в полза на турската страна и води до големи загуби за българската икономика. Инициативата "Български елфи", която нашумя с данни за "Турски поток", твърди, че в договора с "Боташ" е предвидено България да плаща за капацитет за разтоварване и пренос на газ на турската компания и без да ги използва. Клаузите take-or-pay, при които плащаш, независимо дали потребяваш, са нещо стандартно в такива договори - въпросът тук обаче е какво точно е договорено с "Боташ". ОЩЕ: Решено: Служебният министър трябва да предоговори договора с "Боташ" (ВИДЕО)
Имало е писмо от "Боташ"
Министърът коментира пред енергийната комисия информацията на международния тинк-танк ICIS, разпространена и от медиите в България, където се твърди, че "Боташ" е изпратила писмо до "Булгаргаз", в което турската компания ни отказвала предоговаряне на споразумението, подписано през 2023 г. ОЩЕ: Твърдения: "Боташ" е отхвърлила искането на България за преразглеждане на газовия договор
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Министърът потвърди, че има такова писмо от "Боташ" към "Булгаргаз", което е в отговор на предложението на българското дружество, отправено на 5 юли.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
"Това писмо е от 18 юли тази година. Това не означава категоричен отказ, това означава изразяване на позиция от страна на "Боташ", уточни Малинов.
Хронологията след въпросното писмо
"Още на 19 юли "Булгаргаз" е отговорил на това писмо и са изразили своята позиция, като категорично са поддържали и продължават да поддържат тяхното първоначално предложение. Вследствие - на 1 август по покана на "Боташ" "Булгаргаз" са провели среща в Истанбул, където са запознали в подробности турската компания с предложението, след което беше моята среща с министъра на енергетиката и постигнатото съгласие на 15 август в София да продължат преговорите", каза Малинов.
Неплатените фактури към турската компания
В рамките на заседанието имаше въпрос към енергийния министър на каква стойност са двете неплатени фактури към "Боташ".
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
На въпросът обаче отговори директорът на "Булгаргаз" Веселин Синабов, който уточни, че не сме платили само услугата за месец юли и тя е на стойност около 15 млн. долара. ОЩЕ: Енергийният министър разговаря с турския си колега за договора с "Боташ"