Френската банка Societe Generale обяви официално продажбата на българското си подразделение на унгарската OTП, собственик на Банка ДСК. Съобщението за сделката се появи на сайта на българския бизнес на френската банка - "Сосиете Женерал Експресбанк" (СЖЕБ).
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Част от продажбата са и дъщерните компании на СЖЕБ - лизинговата компания "Сожелиз България" и "Сосиете Женерал Факторинг", както и дяловете на застрахователното дружество "Сожелайф България" и Регионален фонд за градско развитие (51% собственост на СЖЕБ). Групата "Сосиете Женерал" ще остане в България чрез компания си за оперативен лизинг и управление на автопарк АЛД Аутомотив.
Официална информация за сделката ще бъде обявена в близките дни, съобщи авторитетната агенция Reuters само преди няколко часа, цитирана от в. "24 часа".
Пред Reuters експерти твърдят, че цената ще се доближи до тази, при която белгийската KBC купи ОББ и я сля със СиБанк - 610 млн. евро. Възможно е сделката да бъде обявена още този месец Според информацията ръководството на БНБ вече било провело среща с управата на Банка ДСК.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
"Сосиете Женерал Експресбанк" е седмата по големина в България банка, с активи за 6,7 млрд. лева към юни, показват данни на БНБ. Общият ѝ капитал възлиза на 723 млн. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Унгарската финансова група ОТП контролира втората по-големина банка у нас - Банка ДСК. В началото на тази година изпълнителният директор на унгарската банкова група Шандор Чани заяви, че тя разполага с налични около 1 милиард долара за придобивания и е готова за експанзия в Източна Европа. Сделката, която подлежи на регулаторно одобрение, ще увеличи пазарния ѝ дял по активи до около 19%, което е близо до дела на най-голямата банка у нас - УниКредит Булбанк.