Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нов епизод: Горанов реши да иска по-висок данък от лотариите, но и от бингото

24 януари 2020, 13:16 часа • 11630 прочитания

С официално съобщение на сайта на финансовото министерство беше обявено, че на практика вносителят на втория законопроект за изменение на правилата за хазартния бизнес у нас - Владислав Горанов и подопечните му в министерството, искат по-висока такса за почти целия хазартен бранш, отколкото предлагаха първоначално.

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Припомняме, че в новия законопроект, който беше публикуван на обществено обсъждане, Горанов предложи следното: 25% върху разликата между стойността на направените залози и изплатените печалби за всяка игра. Сега обаче финансовото министерство обяснява, че заради това, че "облагането на хазартната дейност винаги е във фокуса на общественото внимание и всяка промяна в модела на облагане подлежи на различни интерпретации дали това е най-подходящият и справедлив модел за хазартния пазар в страната", то предлага промяна. Промяната всъщност застъпва сегашния модел на облагане, но с изменение. Сега облагането е следното: "... държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра (бел. ред. - традиционна лотария, томбола, моментна лотария, тото, лото, бинго, кено и техните разновидности), а за хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие - в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони". Именно по таксата от 20% плащат частните оператори на лотарии, но това означава по-малка основа т.е. по-малко данъци.

Горанов, обаче, иска такса от 15% за следните хазартни игри – традиционна лотария, томбола, моментна лотария – тото, лото, бинго, кено и техните разновидности, игрите със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игрите със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти. Изключение се прави при онлайн залаганията - 15 на сто върху стойността на направените залози, както 20% облагане за игри, при които участниците играят един срещу друг и организаторът само организира провеждането им, за което събира такси и комисионни за участие (например покер).

Финансовото министерство всъщност не предлага това да е новото облагане, а да се тълкува в момента така чл. 30, ал. 3 на действащия Закон за хазарта. Но това е странно, предвид факта, че в самото съобщение министерството иска да се създаде нова алинея 4 на въпросния член и там да бъде вписан текстът за 20-те процента данък (за хазартните игри, при които участниците играят един срещу друг и организаторът на хазартни игри само организира провеждането им, за което събира такси и комисионни за участие). Създаването на нов текст в закон е законотворчески процес и приемането е в правомощията само на Народното събрание.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Как Валери Симеонов отрича, че ГЕРБ всъщност вече предлага законови промени за хазарта, противоречащи на неговите - припомнете си в този материал!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес