Няма наложени санкции за хилядите изтровени пчелни семейства тази година в Плевенско, Бургаско и други райони на страната. Това стана ясно от отговор на Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ) на изричен въпрос на Actualno.com относно статистиката за санкциите при убити заради нерегламентирано пръскане с препарати пчели.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Пчеларите от години алармират, че земеделски стопани пръскат нерегламентирано с отровни препарати за растителна защита, което не само убива пчелите, но и влиза в меда и хранителната верига. Напоследък зачестиха такива случаи. Утре браншът се вдига на протест в Плевен и ще поиска по-високи санкции, дори затвор за този, който трови пчели.
Дали и доколко държавата търси възмездие - на тези въпроси Actualno.com потърси отговори от БАБХ.
Санкцията за стопанин, който пръска без да предупреждава пчеларите, съгласно Закона за защита на растенията е от 1500 до 3 600 лв, което не изглежда съразмерно със загубите на разорените пчелари и потенциалните мащабни последици от опасни и за човека отрови. "Който не изпълни задължение за уведомяване по чл. 112, се наказва с глоба от 1500 до 2400 лв., а когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 2400 до 3600 лв.", уточниха експертите на БАБХ.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
По въпроса дали БАБХ има статистика колко глоби са наложени за такива нарушения, от Агенцията съобщиха, че "във връзка с липса на уведомителни писма, за 2018 г. са съставени 4 акта за установено административно нарушение".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Припомняме, че през зимата на въпросната 2018 година заради последиците от такива нарушения, представителите на пчелния бранш отчаяно погребаха българското пчеларство пред сградата на земеделското министерство. Тогава председателят на Обединения пчеларски съюз Михаил Михайлов алармира, че през последните 9 години с 43% са намалели пчелните семейства в България, като само през последната година загиналите са със 77,9% повече! 96 952 броя пчелни семейства са загинали, от които 21 053 от отравяния. Затова едно от исканията на пчеларите беше да се акредитира лаборатория за изследване на отровени пчели и замърсени с пестициди пчелни продукти.
Попитахме експертите на БАБХ в България разрешено ли е ползването на пестициди и хербициди, след като дълго време в ЕС имаше временна забрана, която в някои държави премина в постоянна и ето какво ни отговориха: "Съгласно Закона за защита на растенията продуктите за растителна защита се предлагат на пазара и се употребяват след издаване на разрешение (за пускане на пазара и употреба). Разрешение се издава след установяване на съответствието на продукта за растителна защита с изискванията на Регламент ЕО №1107/2009. Съответствието се установява чрез извършване на подробна оценка на продукта и на активното вещество, включено в него. Решение се взема от Съвета по продукти за растителна защита, който прави предложения до изпълнителния директор на БАБХ за разрешаване или отказ от разрешаване на продукта за растителна защита".