Руската централна банка реши "да окаже помощ" на руския държавен бюджет, заради дефицита от 3,3 трилиона рубли, който се очерта през тази година. Това съобщава руското опозиционно издание The Moscow Times.
Как ще помогне банката - по същество, ще печата пари. Това е сигурен начин да вдигнеш инфлацията според всички икономически учебници, а руската инфлация официално е 8,6%, докато целта на Руската централна банка е да е 4%.
От 25 ноември Руската централна банка ще започне да дава заеми в рубли на руските търговски и инвестиционни банки, за да могат те да купуват руски държавни облигации, с които да се покрива дефицита на хазната. Репо сделките в рубли за период от 1 месец ще се извършват веднъж седмично до началото на март. Като обезпечение Руската централна банка ще приема изключително руски държавни дългови ценни книжа или облигации на руските региони. Банките ще могат да ги купуват, да ги залагат пред Руската централна банка, да получават за това рубли и да купуват отново държавен дълг, съобщиха от пресслужбата на регулатора.
Още: Руската салата поскъпна до 2 пъти: Измерител на стандарта на живот в Русия
През ноември и декември, 2024 година руската хазна трябва да похарчи общо около 10 трилиона рубли, включително 1,5 трилиона за допълнителни военни разходи - над заложените в бюджета 10,8 трилиона рубли. Това значи, че ще има "временни дисбаланси", които репо операциите "ще изгладят", обяснява Руската централна банка.
Показателно за сложната ситуация - през 2024 година руското финансово министерство планира да реализира 4,1 трилиона рубли дълг на пазара, но до началото на ноември е продало само 2,2 трилиона! Затова сега руските търговски банки трябва да получат инжекция от 2 трилиона рубли - и единственият начин е чрез намесата на Руската централна банка.
Бъдещето е нерадостно за Путин
В периода 2025-27 година Русия планира да "заема" от пазарите 3,5 трилиона рубли годишно, но това едва ли е постижима цел, смятат анализаторите на "Райфайзенбанк" - една от малкото западни банки, които още работят в Русия. Според анализа, Руската централна банка трябва да започне да намалява основния лихвен процент, а предвид ускоряването на инфлацията, това не може да се очаква преди средата на следващата година. В руския държавен бюджет за следващата година е заложен дефицит от 1,7 трилиона рубли, през 2026 г. - 2,2 трилиона, а през 2027 г. - 2,8 трилиона.
Още: Анализ от Москва: Борбата с инфлацията в Русия е провал, неплатените заеми растат
Източници: The Moscow Times / пресслужба на Руската централна банка