България закъсня с десетилетие да влезе в Еврозоната заради „моткане“. Това мнение изрази бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев пред bTV.
Той изтъкна, че България може да бъде приета в Клуба на богатите още на 1 януари 2024. За 20 г. Василев не е чул да има някаква кампания за приемането на еврото. Имало е съвсем кратки периоди, в които правителствата на Борисов говорили за ползите от приемането на еврото, посочи Николай Василев.
По отношение на високата инфлация у нас, Василев допълни, че държавата е с най-добрите икономически показатели в своята история от хан Аспарух досега. Няма никакви кризи – в България няма война, няма рецесия, няма пандемия, няма бежанска вълна от Югоизток, няма нашествие на извънземни. Защо в тези златни години политиците искат да има много проценти дефицит?, недоумява Николай Василев.
Той няма упреци към служебния финансов министър Росица Велкова. Ако нямаме редовни правителства, ситуацията ще става по-лоша. Ако отново ще влезем в избори, които отново ще родят нищо – ползва от това няма, поясни Василев. Той не вижда проблем със стария бюджет, но животът показва, че служебното правителство не може да има дългосрочни стратегии и нямат визия за нито един сектор на държавата. Нацията има големи проблеми, с които никой не се занимава, отбеляза Николай Василев.
По думите му за никакво замразяване на доходите не може да се говори. Всяка година средни, минимални доходи и пенсии се качват, а думите като замразяване нямат никакво основание. Бих забранил две думи – едната е дефицит, а другата актуализация, категоричен бе Николай Василев.
Той добави, че 50% инфлацията е привнесена, а другите 50% е заради помпането на доходите, което води до по-голяма инфлация. Таван на надценката няма да проработи, което ще доведе до дефицити и черен пазар, смята Василев.
Той не знае какво значи спекула в България при положение, че няма такава. Василев е против и вдигането на данъците. Сега идеята е да се накажат всички фирми. Бизнесът не протестираше срещу погрешната политика, но бе въпрос на време да му се вдигнат данъците, отбеляза Василев, който би предложил 5% ДДС на международния туризъм.
Още: Държавата е с най-добрите икономически показатели в своята история от хан Аспарух досега