Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НЕК се страхува, че няма да си върне много от АЕЦ "Белене"

02 август 2018, 12:20 часа • 3717 прочитания

Съществува значителна несигурност относно бъдещата реализация на проекта АЕЦ "Белене" към 30 юни, 2018 година. Това пише в междинен отчет на Националната електрическа компания (НЕК) за финансовото ѝ състояние. Написаното е с дата, която е 23 дни след като парламентът вдигна мораториума върху реализацията на "Белене".

Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие

Още: Има ли риск да скочат цените на храните?

Големият страх на НЕК е, че компанията т.е. държавата не може да направи "надеждна оценка" какво може да бъде възстановено от вложеното в проекта "Белене". Става въпрос за разходи, включени в стойността на имоти, машини и съоръжения в процес на изграждане. Надеждна оценка не можело да се направи "поради специфичния характер и липсата на яснота относно бъдещата реализация на проекта, която не е изцяло под контрола на ръководството на дружеството", пише отчета на НЕК.

Отново съгласно документа, към 30 юни, 2018 година, разходите по "Белене" са в размер на 2,184,701 млрд. лева, като са се увеличили приблизително 26 млн. лева спрямо 31 декември, 2017 година. Свързани с проекта са и имоти, машини и съоръжения с балансова стойност в размер на 78,863 млн. лева. Интересното е, че тук стойността е намаляла спрямо 31 декември, 2017 година – с малко над 1,2 млн. лева.

Проектът "Белене" е включен в списък с активи на НЕК в процес на изграждане, за които "през последните години ръководството на дружеството не предвижда финансиране". Другите проекти са проект Ярденица, каскадата Горна Арда, каскадата Места.По-интересно е, че НЕК има активи в различни проекти, които са с неустановена собственост и те са на стойност малко над 17 млн. лева. Тече процедура по издаването на актове за собственост, казва НЕК, като прави и сравнение, според което стойността на тези активи с неустановена собственост е поевтиняла с около 170 000 лева.

Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция

Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна

Припомняме, че в началото на юни Народното събрание вдигна мораториума върху "Белене", а до 31 октомври трябва да бъде намерен инвеститор. Съгласно решението реализацията на проекта трябва да бъде на пазарен принцип и без държавни гаранции – без договори за задължително изкупуване на енергия, без преференциални цени. Идеята е държавата да участва с блокираща квота в бъдещо сдружение с евентуалния частен инвеститор. Такава квота трябва да е 34%, но предвид оценката на БАН за стойността на централата (максимум 10,5 млрд. евро) и оценката какво е дадено досега, включително в отчета на НЕК, този процент изглежда непостижим.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес