България винаги е гласувала „въздържала се“ на ниво ЕС, когато става дума за геномни технологии и вкарването им в аграрния сектор. Това заяви премиерът Николай Денков на фона на протестите у нас заради заплаха от внасяне на генно модифицирани (ГМО) продукти.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: След скандала в парламента: Протест срещу вноса на ГМО продукти в България
"Няма разбиране по темата": Премиерът разяснява
"Тук не става дума за класическите ГМО-та, а за нещо различно. И именно държави, които са силни в аграрния сектор – Франция, Испания и Италия – те ги подкрепят, защото смятат, че са полезни и безопасни", посочи Денков, който е доктор на химическите науки и академик на БАН.
"Очевидно е, че има силен обществен и политически дебат, без да има разбиране. Не се променят правилата за ГМО-тата. От друга страна, тези нови технологии позволяват да се получат организми – например растения, които може да получите чрез селекция, но много по-бавно, след много години. Тук, с генни методи, може да ги получите в рамките на една-две години. Това са новите технологии", каза той.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Докато не успее да убеди хората, които участват в този дебат, България ще гласува „въздържал се“ в ЕС, посочи Денков - защото трябва "да се вслушваме в гласа на българските граждани".
Какво твърдят протестиращите?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Лилия Костова, която е учител и журналист, заяви по време на протестите през декември 2023, че протестира именно заради негативните последици от ГМО продуктите, за които още твърде малко се знаело. “Казва се, че новите ГМО техники са в името на климатичните промени, само че ние продължаваме да не знаем какви ще бъдат дългосрочните последици върху човешкото здраве. Продължава да съществува въпросът, че това са патенти, които трябва да бъдат купувани”, каза още протестиращата, цитирана от БГНЕС.
Още: "Искаме по-качествена храна!": Еколози искат кабинетът да запази строгия закон за ГМО
Биляна Манчева, която протестира от години срещу ГМО продуктите, също беше на площада. “Уж от ЕС ни притискаха да махнем нашите забранителни членове за ГМО, после се оказа, че няма такива изисквания, напротив, ние сме твърде безхаберни за опасността да изпуснем ГМО микроорганизми в околната среда, но нещата се променят и опират само до това как ще гласува България в Европа”, коментира тя.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?