Началото на края за един от най-големите производители на чипове в Русия настъпи. В "Ангстрем" е въведена процедура по наблюдение, а решението за обявяване на длъжника в несъстоятелност е взето по искане на "Зенит банк" на 2 декември.
Според материалите по делото - през ноември 2019 г. съдът е събрал 1 млрд. рубли (около 10 млн. долара по сегашния курс) от компанията в полза на банката, но заводът така и не дава парите.
Още: Слухове в Русия: Колосът банка ВТБ е на глинени крака
Близък до Путин бивш министър и провалената му компания
Заводът беше знаков за Русия и трябваше да се превърне в най-големия играч в производството на микрочипове. Той се ръководеше от бившия министър на съобщенията Леонид Рейман, който беше близък до диктатора Владимир Путин.
Той получава 1 млрд. долара държавно финансиране - през 2008 г. компанията му привлича кредитна линия от ВЭБ в размер на 815 млн. евро за създаване на предприятие за производство на процесори, смарт карти и електронни паспорти. Проектът беше подкрепен от правителството и Съвета за сигурност.
Още: Инфлацията в Русия е сред най-високите в света: Данни на ОИСР
След като натрупва дълг от над 100 млрд. рубли, „Ангстрем“ внезапно спира да изплаща заемите си. През 2014 г. фирмата вече не разполага със средства за осъществяване на дейността си, отбелязват от данъчната служба, цитирани от The Moscow Times. По данни на службата - "Ангстрем" има 108 изпълнителни дела на стойност 147,6 млрд. рубли. Освен това тя има неприключили съдебни производства на стойност над 500 млн. евро.
До януари 2019 г. ВЭБ е взела цялото оборудване и акциите на завода и също е подала молба за обявяване в несъстоятелност.
Още: Путин: Русия не се отказва от долара (ВИДЕО)
Рейман с обезщетение от държавата
Рейман е отстранен от проекта, но се радва на ново финансиране. През лятото неговата компания Rutek получи обезщетения от държавата и започна изграждането на нов завод в специалната икономическа зона "Система" в Саранск, съобщи CNews. Инвестициите в проекта възлизат на няколко милиарда рубли.
Компанията възнамерява да осъществи проекти за заместване на вноса, ударен от санкциите - да произвежда смартфони, компютри, таблети, лаптопи и телефонни станции.
Такова заместване невинаги върви гладко за компаниите на Рейман - „местният“ смартфон R-fon се оказа точно копие на устройството Symphony Helio 80 от Бангладеш, въпреки че струваше три пъти повече.
Още: Руската централна банка готви ново повишение на лихвите