Молдова ще разчита на България и за енергийни доставки. Новината дойде на срещата в Давос между премиерите на България и Молдова акад. Николай Денков и Дорин Речан, на която присъства и съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Министър-председателят акад. Денков и Кирил Петков запознаха молдовския премиер с проекта за енергийна и транспортна свързаност по оста Гърция-България-Румъния. От нея ще може да се възползва и Молдова.
„Кишинев силно се интересува от този проект“, заяви Дорин Речан.
Скъса ли Молдова с руския газ?
Припомняме, че в края на миналата година молдовският енергиен министър обяви, че Молдова вече няма да купува газ от руския гигант "Газпром".Нещо повече Молдова е успяла да се снабди с газ от алтернативни източници, като го е закупила на европейския пазар и на по-ниски цени. ОЩЕ: Молдова: Вече няма да купуваме руски газ, алтернативите са по-евтини
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Русенският университет ще има филиал в Тараклия
Молдова и България подготвят документите, които ще направят възможно Тараклийският държавен университет „Григорий Цамблак“ да бъде преобразуван във филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
„Това е не само голяма крачка за образованието в региона, но и послание за това какво е Европа - възможности, свързаност и надграждане във всяка сфера на обществения живот“, посочи акад. Денков
Дорин Речан благодари лично на българския си колега за проекта за университета в Тараклия, като изтъкна, че идеята на акад. Денков ще помогне на Молдова и в противодействието на външни влияния в този район на страната.
Защо е важно това?
Развитието на университета е от ключово значение за Тараклийския регион, където има голямо българско малцинство. Висшето училище е важно за подготовката на висококвалифицирани местни специалисти, за създаването на мост към българските образователни институции, усилва и връзката на българската общност в региона с нашата държава.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари